Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Multipl skleroz (MS) nörolojik bir hastalıktır. Bağışıklık sisteminin merkezi sinir sistemine saldırmasına ve sinirlerin miyelin adı verilen koruyucu kaplamasına zarar vermesine neden olur. Fibromiyalji ise vücudun birçok fonksiyonunu etkileyen karmaşık bir hastalıktır. En belirgin semptom; kaslarda ve eklemlerde yaygın ağrı ve hassasiyettir. Multipl sklerozdan farklı olarak fibromiyalji, otoimmün bir hastalık değildir.

Halen, tıp camiası fibromiyaljiye neyin neden olduğunu tam olarak çözebilmiş değildir. Bilim insanlarına göre bu hastalığın semptomları, merkezi sinir sisteminin beyne yanlış sinyaller göndermesinden kaynaklanıyor gibi görünmektedir.

Multipl skleroz ve Fibromiyalji Ağrılarının Farkları

Fibromiyalji ve Multipl sklerozda, kas zayıflığı ve ağrı gibi bazı semptomları ortaktır. Bununla birlikte, ağrı tipleri ve beraberindeki konular da dahil olmak üzere iki hastalık arasında önemli farklılıklar vardır.

Fibromiyalji Ağrısı

Fibromiyalji ağrısı tipik olarak yaygındır ve uzun zaman alır.

  • Cilt her zaman hassas olabilir ve bazı bölgeler diğerlerinden daha hassas olabilir.
  • Fibromiyaljili insanlar ağrıyı sıkıcı, acılı ve inatçı olarak tanımlarlar.
  • Fibromiyalji ağrısı genellikle, vücudun her iki tarafında, belin üstündeki ve altındaki bölgelerde görülür.
  • Fibromiyalji tanısı için ağrının en az 3 ay sürmüş olması gerekir.

Multipl skleroz Ağrısı

Multipl skleroz, vücuttaki sinirleri etkiler. Hasarlı sinirler sebepsiz yere uyarılabilir ve bir veya daha fazla alanda ağrıya neden olabilir. Multipl sklerozda ağrı, insanları farklı şekillerde etkiler, ancak bazıları bunu şöyle tanımlar:

  • Derinin altında acı hissi
  • Bazı bölgeler "uykuya dalıyor" gibi uyuşukluk hissi
  • İğneler batıyormuşçasına rahatsız edici karıncalanmalar
  • Elektriklenme hissi
  • Ağrıların şiddeti multipl sklerozun ne kadar ilerlediğine bağlı olarak değişebilir. Bazı insanlar sadece karıncalanma yaşarken, diğerleri yaygın, zayıflatıcı bir acı yaşarlar.

Multipl skleroz ve fibromiyalji, benzer semptomlara neden olabilecek farklı hastalıklardır. Her iki hastalığın da kesin bir tedavisi yoktur, ancak her iki durum için de semptomları yönetmenin birçok yöntemi vardır. Uzmanlar benzer semptomlardan yakınan hastaların, şikayetlerini bir doktora danışmasını ve kapsamlı bir tedavi stratejisi geliştirmek için onlarla iş birliği yapmasını tavsiye ediyorlar.

Medikaynak Referanslar

What is the difference between multiple sclerosis and fibromyalgia? Last reviewed Wed 28 November 2018 By Jon Johnson Reviewed by Nancy Hammond, MD MedicalNewsToday

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler