Yandex Metrica

Multipl Skleroz ve Hava Kirliliği Maruziyeti Arasındaki İlişki

17 Mart 2017

Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) göre, hava kirliliği yılda 3 milyondan fazla kişinin ölümünden sorumludur. Hava kirleticilerine maruz kalındığından başlıca ölüm nedenleri olarak solunum ve kardiyovasküler hastalıklar dikkat çekmektedir ancak son zamanlarda hava kirleticilerin merkezi sinir sistemi üzerindeki etkileri dünyada bir sağlık sorunu olarak ortaya çıkmıştır. Son 20 yılda, nörodejeneratif hastalıklar ile çevresel maruziyetler, özellikle de hava kirliliği arasında bir ilişki olduğu fark edilmiştir, fakat bu çevresel faktörlerin multipl skleroz (MS) patogenezindeki rolü ve önemi henüz kapsamlı olarak değerlendirilmemiştir. Bununla birlikte, var olan yeni kanıtlar, enflamatuar faktörlerin ekspresyonu, serbest radikallerin aşırı üretimi, kan beyin bariyerinin ​​bozulması, nöroenflamasyon, D vitamini eksikliği ve mitokondriyal disfonksiyon gibi MS patogenezinde rol alan başlıca mekanizmaların, hava kirleticilerine maruz kalma nedeniyle oluşabileceğini göstermektedir.

Hava kirleticilerine maruz kalmanın, enflamatuar oksidatif kaskadları indükleyen destrüktif mekanizmaları, immünolojik self- toleransın azalmasını ve beyin otoimmünitesine yol açabilen nörodejenerasyonu başlatabildiği, prospektif bir hipotez önerilmektedir.Yüksek hava kirliliği seviyelerine kronik olarak maruz kalma, proinflamatuar faktörlerin salgılanmasına ve beyin hücrelerindeki dolaşım sistemi yoluyla reaktif oksijen türlerinin gelişimine neden olur. MSS enflamasyonu, kan beyin bariyerinin bütünlüğünün bozulması ve beyindeki otoantikorların önemli miktarda artması, özellikle lipopolisakkarit (LPS)-partiküler madde (PM) ve PM ile hava kirleticilerine maruz kalma durumunda ortaya çıkan ve nöroinflamasyon ve nörodejenerasyona yol açan en önemli olaylardır.

MS patogenezi, hava kirleticilerine maruz kalmanın katkıda bulunduğu enflamatuar yan etkilerle önemli benzerliklere sahiptir. Hava kirliliğine maruz kalma, beyin otoimmünitesine katkıda bulunabilen bir enflamatuar, oksidatif ve immünolojik geribildirim ağı oluşturabilir.Endüstriyel ve trafik hava kirleticileri, son 20 yılda İsfahan ve Tahran gibi kirli mega kentlerde, MS prevalansını artmasının ana ipuçlarından biri olabilir. Bu nedenle, hava kirliliğinin yüksek olduğu bölgelerde artan MS oranındaki rasyonel nedenlerden biri olarak, hava kirleticileri maruziyetini hesaba katmak mümkündür.

Referanslar :

Sayed Esmaeil Mousavi, Pouria Heydarpour, Jacques Reis, Masoud Amiri, Mohammad Ali Sahraian. Multiple sclerosis and air pollution exposure: Mechanisms toward brain autoimmunity, Medical Hypotheses 100 (2017) 23–30.

Literatür talep et Sonra Oku

E-Posta ve şifrenizi girerek
medikal referans noktanıza ulaşabilirsiniz.

GİRİŞ YAP

Yeni hesap oluştururken vereceğiniz bilgiler, cegedim tarafından onaylanacak
ve siteye tam üyeliğiniz bu onaydan sonra sağlanacaktır.

* Tüm alanları doldurmak zorunludur.

Loading Image