Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Multipl sklerozun (MS) patogenezi henüz açıklığa kavuşturulamamıştır. MS patogenezinde, çevresel faktörlere ek olarak, genetik determinantlar da rol oynamaktadır. Endojen retrovirüslerin (ERV) MS’te rol oynayabileceği düşünülmektedir. Beyin omurilik sıvısında (BOS) oligoklonal immünoglobulinin varlığı tipik bir MS özelliğidir. Son zamanlarda, insan kromozomları 6, 14 ve 18'de yer alan genetik polimorfizmler, MS’te BOS antikor seviyelerinin ana belirleyicileri olarak tanımlanmıştır. Bu tek nükleotid polimorfizmlerinin (SNPs) fonksiyonel ilişkisi belirsizdir ve bunların hiç biri bir açık okuma çerçevesinde (ORF) yer almamaktadır.

Alman araştırmacılar daha önce yaptıkları çalışmalarda, MS ilişkili SNP'lerin komşuluğundaki ERV dizilerini belirlediler. Araştırmacılar yeni çalışmalarında ise BOS antikor seviyeleri ile ilişkili SNP çevresindeki ERV dizilerinin tanımlanmasını incelediler.

Kromozom 18'de, SNP rs9807334'ü çevreleyen iki megabaz çiftinde 16 büyük açık okuma çerçevesini buldular. Bu ORF'lerden sadece biri retro-transkripsiyon virüslerinden proteinlere yüksek sekans benzerliği gösterdi. İlginç bir şekilde, bu ORF, MSRV’de tanımlanmış bir sekansa çok yüksek homolojiye sahip bir polimerazı kodlamaktaydı.

Kromozom 14'te, rs11621145'i çevreleyen çok sayıda ORF bulundu. Bu ORF'lerden dokuzu, retroviral proteinlere benzerlik gösteriyordu. Bu ORF'lerin çoğu, retro-transkripsiyon yapan virüslere karşı sadece düşük sekans benzerliği gösterdi. Bununla birlikte, üç büyük ORF kümesi, retrovirüslerden sırasıyla gag, pol ve env proteinlerine yüksek homolojiye sahip varsayılan polipeptitleri kodlar. Bu üç ORF, retrovirüslerin gag-pol-env organizasyonunun tipik topolojisini göstermiştir ve immünoglobulin ağır zincir değişken bölge genleri IGHV3-19 ve IGHV3-20 arasında yer almaktadır.

Retrovirüslerle Yüksek Benzerlikte ORF

Kromozom 6 üzerindeki majör doku uyuşmazlığı kompleks bölgesinde, SNP'lerin bir kombinasyonu BOS immünoglobulin düzeyleri ile ilişkili bulundu. Bu nedenle, tüm bölgeyi, rs6457617 ve rs9271640'ın "The complete region one megabase pairs upstream ve "one megabase pairs downstream analizlerinden geçirdiler ve iki polimorfizmi çevreleyen 27 açık okuma çerçevesi buldular. Bu ORF'lerden sadece biri retroviral sekanslara homoloji gösterdi. Bu ORF, endojen retrovirüslerden gelen zarf proteinlerine yüksek homoloji göstermiştir.

Tanımlanan tüm SNP'ler ERV dizilerinin yakınında yer alıyordu. Bu sekanslardan biri, MS ile ilişkili retrovirüsten (MSRV) türeyen bir sekans ile çok yüksek homolojiye sahipti. İmmünoglobulin ağır zincir lokusundan bir başka üç ERV sekansı kümesi, retroviral genomların tipik organizasyonunu korudu. Bu gözlemler ERV'ler ve MS patogenezi arasındaki olası bir ilişkiye ışık tutabilir.

Medikaynak Referanslar

Emmer et al. Genetic Determinants of Antibody Levels in Cerebrospinal Fluid in Multiple Sclerosis: Possible Links to Endogenous Retroviruses,  Int. J. Mol. Sci. 2018, 19, 786.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler