Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Kessler Vakfı'ndaki araştırmacılar, zihinsel yorgunluğun multipl skleroz (MS) olan ve olmayan kişilerde beyin aktivasyon kalıpları üzerindeki etkilerini karşılaştıran bir pilot çalışma gerçekleştirdi. Bulguları, artan görev taleplerine yanıt olarak sinirsel kaynakları işe alımlarında iki grup arasında önemli farklılıklar olduğunu gösteriyor. Makale Journal of Neurology'de yayınlandı ve yazarları Kessler Foundation'dan Michelle H. Chen, PhD, Glenn Wylie, DPhil, Rosalia Dacosta-Aguayo, PhD, John DeLuca, PhD ve Helen Genova, PhD ve Birmingham'daki Alabama Üniversitesi'nden Brian M Sandroff, PhD.

Bu pilot çalışma, Vakfın MS'teki zihinsel yorgunluğun sinirsel ilişkilerine yönelik araştırmasını genişletti. Zihinsel yorgunluk, tipik olarak öznel olarak ölçülen iki türden oluşur: durum ve özellik. Mevcut çalışma dakikalar veya saatler arasında dalgalanan durum yorgunluğuna odaklandı; özellik yorgunluğu ise genellikle haftalar boyunca olmak üzere, uzun süreler stabildir.

Çalışma, 19'u MS'li ve 17'si kontrolden olmak üzere 36 katılımcıdan oluşuyordu. Katılımcılar, fMRI ile kullanım için modifiye edilmiş standart bir bilişsel test olan Sembol Rakam Modaliteleri Testi'ni (SDMT) gerçekleştirirken, fonksiyonel manyetik rezonans görüntülemesi (fMRI) geçirdiler. Beyin aktivitesindeki değişiklikler; SDMT iki koşul altında uygulanırken: "yüksek ve düşük bilişsel yükler" kaydedildi. Nörogörüntüleme çalışmaları, Kessler Vakfı'ndaki araştırmaya özel Rocco Ortenzio Nörogörüntüleme Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Kessler Vakfı Nöropsikoloji ve Nörobilim Araştırma Merkezi'nde doktora sonrası araştırmacı olan Dr. Chen, "MS grubunda daha yüksek yorgunluk seviyeleri ve daha uzun yanıt süreleri bulduk" dedi. Dr. Chen, "Zihinsel yorgunluğun artmasıyla birlikte, kontrol grubu, yüksek yük durumunun taleplerini karşılamak için ön beyin bölgelerinde artan aktivasyon ve daha hızlı cevap hızı gösterdi" diye ekledi. "MS grubu, bu bölgelerin aktivasyonunu veya işlem hızında bir artış göstermedi, bu da görevin daha yüksek bilişsel taleplerine daha az verimli bir yanıt verdiğini gösteriyor."

Nöropsikoloji ve Nörobilim Araştırma Merkezi müdür yardımcısı Dr. Genova'ya göre pilot çalışmanın sonuçları, zihinsel yorgunluğa yanıt olarak beyin aktivitesinin işlevsel olarak yeniden düzenlenmesine yönelik önceki araştırmalarla tutarlıydı. "MS'li birçok kişiyi etkileyen sakatlayıcı yorgunluğa yönelik etkili bir tedavinin yokluğunda, altta yatan bu beyin mekanizmalarına ilişkin anlayışımızı genişletmek çok önemlidir. fMRI'yi kullanmak, MS'li bireylerin, zihinsel yorgunluğa karşı koymak için müdahalelerin geliştirilmesinde önemli bir ilk adım olan bilişsel zorluklara serebral tepkileri açısından MS'siz akranlarından nasıl farklılaştığını belirlememizi sağlıyor. "

Medikaynak Referanslar

Chen et al. (2020). Neural mechanisms underlying state mental fatigue in multiple sclerosis: a pilot study. Journal of Neurology. DOI: https://doi.org/10.1007/s00415-020-09853-w

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler