Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

N-Asetilsistein (NAC), öksürük, hırıltılı solunum ve kalın mukus gibi bazı soğuk ve grip belirtilerini hafifletmeye yardımcı olan bir ilaçtır. NAC, asetaminofen aşırı dozu, kistik fibroz ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı tedavisinde de kullanılabilir. İlaç ayrıca antioksidan özelliklere sahiptir. Bu, potansiyel olarak zararlı reaktif oksijen türleri ile detoks oluşturucu moleküller seviyeleri arasında bir dengesizlik olan oksidatif stresin neden olduğu hücre hasarını azaltma kabiliyetine sahip olduğu anlamına gelir.

Birleşik Krallık'taki Salford Üniversitesi Çevre ve Yaşam Bilimleri Okulu öğretim üyesi Prof. Dr. Federica Sotgia ve arkadaşları, N-Asetilsisteinin, hayatta kalmaları için önemli olan proteinlerden mahrum bırakarak kanser hücrelerinin büyümesini önlemeye yardımcı olabileceğini keşfettiler.

NAC’ın Antioksidan Etkisi

Araştırmacılar, önceki araştırmalarında tümörlerin, özellikle meme kanseri tümörlerinin stromal hücrelerinde yüksek düzeyde oksidatif stres tespit etmişlerdi. Bunu, tümörlerin stromal hücreleri oksidatif strese maruz kaldığında laktat ve kanser hücrelerinin gelişmesi içi gereken diğer "besin maddelerini" salıverdiklerini belirterek açıkladılar. Bu düşünceyle, NAC'nin antioksidan özelliklerinin bu besin maddelerinin kanser hücrelerini "aç bırakmasına" yardımcı olabileceğini önerdiler. Hipotezlerini test etmek için, son zamanlarda evre 0 veya evre 1 meme kanseri tanısı alan ve hastalık için cerrahi bekleyen 12 kadın üzerinde araştırma yaptılar. Meme kanseri tanısı ve ameliyatı arasındaki 3 hafta boyunca her kadın NAC aldı. İlaç intravenöz olarak haftada bir kez kilogram başına 150 miligram dozunda uygulandı. Hastalar intravenöz olarak NAC alamadıkları günlerde, günde iki kez 600 mg'lık bir oral doz aldılar. Araştırmacılar, her kadından ameliyattan önce ve ameliyat sırasında biyopsi aldılar ve kanser agresivitesini MCT4, CAV1 ve Ki67 olmak üzere üç biyolojik belirteç seviyesi için analiz ettiler. Analizde, tümörlerdeki Ki67 düzeylerinin yüzde 25 oranında ve MCT4 düzeylerinin yüzde 80 oranında azaldığını gösterdiler.

Araştırmacılar, agresif kanser davranışları ve kötü genel sağ kalım ile ilişkili olduğu için, yüksek stromal MCT4 seviyelerinin son derece endişe verici olduğuna dikkat çektiler ve elde ettikleri bulguların, NAC ile tedavinin, kanserli hücre büyümesi ve bölünmesini durdurmak için ucuz, toksik olmayan bir yol olabileceğini gösterdiğini belirttiler.

Medikaynak Referanslar

Monti et al. Pilot study demonstrating metabolic and anti-proliferative effects of in vivo anti-oxidant supplementation with N-Acetylcysteine in Breast Cancer Seminars in Oncology Volume 44, Issue 3, June 2017, Pages 226-232

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler