Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Koronavirüsün hava yoluyla taşındığını ve insanların birbirine bulaştırabileceğini biliyoruz. Araştırmacılar, virüsün canlı vahşi hayvanlar satan bir deniz ürünleri pazarında havadaki partikülleri solumasıyla hayvanlardan insanlara sıçramış olabileceğine inanıyorlar. Bu yüzden burnun ve ağzın örtülmesi gereklidir.

Bu işlevi yapmak için kullanılan iki ana yüz maskesi türü vardır. Bunlardan biri standart bir ameliyat maskesidir - ameliyatlar sırasında cerrahlar tarafından giyilen tip. Bu maskeler sıvı damlacıklarını engellemek için tasarlanmıştır ve virüsü başka bir kişiden yakalama şansını düşürebilir.

Ancak bu maskeler havadaki virüslere karşı tam koruma sağlamaz. Başlangıç ​​olarak, burun ve ağzı tamamen kapatmazlar parçacıklar hala içeri girebilir. Ve çok küçük parçacıklar maskenin malzemesinden geçebilir. Bu maskeler ayrıca kullanıcının gözlerini açıkta bırakır ve virüsün bu şekilde bulaşma ihtimali vardır. İngiltere Edinburgh Üniversitesi'nden Mark Woolhouse "Yardım edebilirler, ancak size tam koruma sağladıkları açık değil diyor.

Tek kullanımlık maskeler

Dünya Sağlık Örgütü, coronavirüsü tanılı olan insanları tedavi eden tüm sağlık çalışanlarının eldiven, gözlük ve önlük ile birlikte bu cerrahi maskeleri giymelerini önerir. Cerrahi maskelerin klinik ortamda daha etkili olduğu düşünülmektedir, çünkü diğer koruyucu ekipman ve sıkı hijyen uygulamaları eşlik etmektedir. Maskeler de sık sık değiştirilir - cerrahi maskeler bir kereden fazla kullanılmak üzere tasarlanmamıştır.

N95 solunum maskeleri daha fazla koruma sağlar. Bu tür cihazlar, küçük parçacıkların yüzde 95'inin burun ve ağız bölgesine girmesini önlemek için tasarlanmıştır. Ancak sadece uygun şekilde otururlarsa çalışırlar ve çocuklarda, sakalı olan bireylerde işe yaramazlar.

N95 solunum maskeleri de bir kişinin nefes almasını zorlaştırabilir, bu nedenle öksürük ve nefes darlığı da dahil olmak üzere yeni koronavirüs enfeksiyon belirtileri gösteren biri için tehlikeli olabilir.

Kalabalık toplaşmalardan kaçınılmalı

Çin'deki insanların virüsü yakalamamak için alabileceği diğer önlemler var. Yerel makamlar, sakinlere büyük halka açık toplantılardan kaçınmalarını tavsiye etmektedir. Bu ay olan Çin yeni yılı tatili, insanları toplu iş ortamlarının dışında ve okul dışında tutmak için uzatıldı. İyi el hijyeni uygulamanın önemi vurgulandı.

Etkilenen bölgelerden birine gitmemiş olan Çin dışındaki çoğu insan için, virüsü yakalama riski şimdilik düşüktür. Sağlık yetkilileri, etkilenen bölgeye seyahat etmeye karşı uyarıyor ve iyi el hijyeni uygulamak her zaman mantıklı.

Belirtilerinizden endişe ediyorsanız ve virüse sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, bir hastaneyi ziyaret etmeden ve enfeksiyonu yaymadan önce telefon ederk tıbbi danışmanlık talep edilmesi gerektiği Oxford Üniversitesi'nden Robin Thompson tarafından önerilmektedir.

Medikaynak Referanslar

Jessica Hamzelou, “Can an N95 face mask protect you from catching the new coronavirus?” New Scientist 27 January 2020
 

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler