Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Yoğun bakım ünitesindeki yaşamları için mücadele eden birçok COVID-19 hastası için, "sitokin fırtınası" olarak bilinen kaçak bir bağışıklık sistemi yanıtı birincil düşmanlarıdır. Doktorların bu hiperinflamatuar durumu evcilleştirmeye yardımcı olacak birkaç aracı vardır ancak erken araştırmalar nanoteknolojinin etkilenen dokulara güvenli bir şekilde ilaç gönderebileceğini ve fırtınayı sessizleştirebileceğini düşündürmektedir.

Şimdiye kadar sadece farelerde test edilmesine rağmen Brezilya ve Fransa'daki araştırmacılar bu yaklaşımın "kontrolsüz enflamasyonun karmaşık ve çok faktörlü fenomenine karşı mücadelede yeni bir araç" olabileceğini söylediler. Bulgularını 27 Nisan’da Science Advances dergisinde bildirdiler.

Bazı genç, sağlam hastaların COVID-19'dan neden hayati tehlike yaşadıkları belli değildir, bazılarında ise hafif semptom görülür veya hiç semptom görülmez. Ancak şiddetli hastalık ortaya çıktığında, genellikle kontrol dışı bir bağışıklık sistemi yanıtı şeklindedir. Enflamatuar süreçler, vücudun çeşitli bölgelerindeki hücrelere zarar verir ve kontrol edilmezse, organ yetmezliğine ve ölüme yol açabilir, Fransa'daki Galien Paris-Sud Enstitüsü'nde Dr.Patrick Couvreur liderliğindeki bir ekip kaydetti.

Sitokin fırtınasının anahtarı, "iltihaplanma ve oksidatif stres arasındaki bağlantılardır, her iki süreç de birbirini beslemeye katkıda bulunur, böylece kısır bir döngü oluşturur." Şu anda, bu tehlikeli "karışma" yı kesebilecek hiçbir terapi yok. Örneğin, kortikosteroidler gibi anti-enflamatuar ilaçlar doku onarımı üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle işe yaramadı. Ancak yeni bulgular başarılı bir tedavinin yolunu gösterebilir. Çalışmalarında Couvreur'un grubu, vücut tarafından zaten doğal olarak üretilen bir anti-enflamatuar bileşik olan son derece küçük bir "nanoparçacık" adenosin formülasyonuna odaklandı. Adenosin güçlü - belki çok güçlü- bir anti-enflamatuar bileşiktir. Araştırma ekibi, vücuda sadece adenosin enjekte edilirse ciddi yan etkileri tetikleyebileceğini söyledi. Ancak yeni nanoteknoloji yaklaşımının bu konuyu aştığı anlaşılıyor.

Sitokin Fırtınası


Couvreur'un ekibi, vücutta da doğal olarak bulunan bir tür yağ olan skualene adenosin ekleyerek "çoklu ilaç nanopartikülleri" yarattı. Sonra bir tür E vitamini güçlü bir antioksidan olan alfa-tokoferol içinde ikisini de "enkapsüle ettiler". Bu nanoteknoloji yaklaşımını kullanarak, araştırmacılar daha sonra bileşikleri sepsis (kan enfeksiyonu) veya COVID-19'un tipik "sitokin fırtınasına" benzeyen immünolojik bir durum gibi hiperinflamatuar durumdaki farelerin dokularına verdiler.

Sonuç olarak araştırmacılar, tümör nekroz faktörü alfa adı verilen önemli bir pro-enflamatuar sitokinin dokularında kayda değer bir azalmanın yanı sıra, interlökin-10 adı verilen bir anti-enflamatuar sitokin seviyelerinde eşzamanlı bir artış olduğunu bildirdi. Couvreur'un grubu, bu değişikliklerin tedaviden sadece dört saat sonra akciğerler ve böbrekler gibi önemli organlarda gözlemlendiğini söyledi. Ekip, kombo tedavinin - adenosin artı tokoferol - her iki ilacın tek başına kullanılmasından daha etkili göründüğünü ekledi. Tabii ki, bu çalışma farelerde yapıldı ve hayvanlarda ümit vaat eden birçok terapi insanlarda sonuç vermez. Ancak bulaşıcı hastalıklarla mücadelede uzman Dr. Matthew Heinz, bulguların "mantıklı" olduğunu söyledi.

Medikaynak Referanslar

"Nanotechnology Might Help Fight Deadly 'Cytokine Storm' Of COVID-19 - Drugs.Com Mednews". Drugs.Com, 2020, https://www.drugs.com/news/nanotechnology-might-help-fight-deadly-cytokine-storm-covid-19-89898.html?utm_source=ddc&utm_medium=email&utm_campaign=Monthly+News+Roundup+-+Vol+188%2C+April+2020. Accessed 9 May 2020.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler