Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Yüksek kaliteli birkaç Neandertal genomu artık mevcut olduğundan, araştırmacılar, Neandertallerin çoğunda veya tümünde mevcut olan genetik değişiklikleri belirleyebilir, fizyolojik etkilerini araştırabilir ve bugün insanlarda meydana geldiklerinde sonuçlarına bakabilirler.

Hugo Zeberg, Svante Pääbo ve meslektaşları, bu tür değişiklikleri taşıyan bir gene bakarken, özellikle orta ve güney Amerika'dan ve aynı zamanda Avrupa'daki bazı insanların, ağrı hissini başlatan bir iyon kanalını kodlayan genin Neandertal varyantını kalıtsal olarak almış olduğunu fark ettiler.

Yazarlar, Birleşik Krallık'taki büyük bir nüfus çalışmasından elde edilen verileri kullanarak, Birleşik Krallık'ta iyon kanalının Neandertal varyantını taşıyan insanların daha fazla ağrı çektiğini gösteriyor. "İnsanların bildirdiği ağrının en büyük faktörü yaşlarıdır diyor Max Planck'ta araştırmacı olan baş yazar Hugo Zeberg.

Zeberg, "İyon kanalının Neandertal varyantı, yaygın, modern varyanttan üç amino asit farkı taşıyor" diye açıklıyor. "Tek amino asit ikameleri iyon kanalının işlevini etkilemezken, üç amino asit ikamesi taşıyan tam Neandertal varyantı günümüz insanlarında ağrı duyarlılığının artmasına neden oluyor."

Moleküler düzeyde, Neandertal iyon kanalı daha kolay aktive olur, bu da onu miras alan insanların neden daha düşük bir ağrı eşiğine sahip olduğunu açıklayabilir. Pääbo, "Neandertallerin daha fazla acı yaşayıp yaşamadığını söylemek zor çünkü ağrı hem omurilikte hem de beyinde modüle ediliyor" diyor. Ancak bu çalışma, ağrı dürtülerini başlatma eşiklerinin günümüz insanlarının çoğundan daha düşük olduğunu gösteriyor.

Medikaynak Referanslar

Hugo Zeberg, Michael Dannemann, Kristoffer Sahlholm, Kristin Tsuo, Tomislav Maricic, Victor Wiebe, Wulf Hevers, Hugh P.C. Robinson, Janet Kelso, Svante Pääbo. A Neanderthal Sodium Channel Increases Pain Sensitivity in Present-Day Humans. Current Biology, 2020; DOI: 10.1016/j.cub.2020.06.045

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler