Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Şizofreni, kişinin gerçekle bağının koptuğu ve yaşam kalitesini ciddi anlamda etkileyen bir psikiyatrik bozukluktur. Şimdiye kadar yapılan araştırmalarda bilim insanları hastalık hakkında gri madde kaybı ve beyinde az sayıda sinaps bulunması gibi çeşitli bulgulara ulaştılar ancak hastalığın nedeni hala bilinmiyor.

Şizofreni için son zamanlarda yeni tedaviler geliştirilmiş olsa da henüz bu hastalığın tedavisi bulunmadı. Yeni tedaviler sayesinde insanlar daha üretken bir yaşam sürebiliyor. Dünyada yaklaşık 21 milyon insanın bu hastalıktan muzdarip olduğu düşünülüyor.

Amerika’da Harvard Üniversitesi, Broad Institute ve Boston Children’s Hospital’da görev yapan araştırıcıların son çalışmasında hastalığın olası sebepleri araştırıldı. Bu çalışmadaki hipoteze göre şizofreni tanılı insanlarda C4 adı verilen gende bir varyasyon bulunuyor. Bu gen C4-A ve c4-B adında iki farklı proteini oluşturuyor. Şizofrenide ise hastalarda yoğun oranlarda C4-A proteininin çok aktif formları tespit ediliyor.

Peki bu ne anlama geliyor? Araştırmacılara göre şizofreni hastalarının beyinlerinde doğal bir süreç olan sinaptik budama ile alakalı sorunlar mevcut. Bu gen aynı zamanda immün fonksiyonların regülasyonundan da sorumlu. Kişi büyüdükçe ve yeni şeyler öğrendikçe bu genler beyindeki zayıf bağlantıların silinmesini sağlar. Bu sayede yeni bilgiler için yeni ve daha güçlü bağlantılar kurmak mümkün olabilir.

Şizofrenide bu temizleyici genlerin erken erişkinlik döneminde çok agresif davrandığı ve prefrontal korteksi etkilediği düşünülüyor. Bu teoriyi fare modellerinde araştıran araştırmacılar, sinaptik budamanın bozulduğunu gözlemlediler.

Bu çalışma sayesinde şizofreniye yatkınlığın C4 geni aracılığıyla oluştuğu gösterilmiş ve yeni tedaviler oluşturulabilmesi için bir ışık tutulmuş oldu. Bundan sonra yapılacak ileri çalışmalarla bu patogenezin doğruluğunun test edilmesi ve bu gen üzerinde etkili olabilecek tedavilerin oluşturulması hedefleniyor.

Medikaynak Referanslar

Aswin Sekar, et al. Schizophrenia risk from complex variation of complement component 4 Nature. 2016 Jan 27. doi: 10.1038/nature16549

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler