Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Prototip yastık, insan akciğerleri gibi açılıp kapanmasını sağlayan bir pompaya ve motora bağlı şişirilebilir bir boşluk içermektedir. Nefes alıp vermeyi taklit eden prototip yastığa sarılan kişilerde kaygı meditasyona benzer biçimde azalmıştır.

Sevimli robot Paro gibi etkileşimli dokunmatik cihazların kaygıyı azalttığı gösterilmiştir. Bu cihazların potansiyelini daha iyi anlamak için Almanya Saarland Üniversitesi'nde Alice Haynes ve meslektaşları bir yastık prototipi geliştirdi.

Ekip, bir matematik testine girecekleri söylenmeden önce ve sonra kaygı düzeylerini ölçen bir anketi doldurmaları için 129 gönüllüden oluşan bir grup ile çalıştı. Gönüllülerin 45'i prototip yastığı kullanırken 40'ı bir rehberle meditasyon yaptı. Kalan 44 gönüllü kontrol grubunu oluşturdu. Yastık ile meditasyonun kaygıyı aynı düzeyde azalttığı saptanmıştır.

Haynes 'Kaygılı insanlara kendilerini desteklemek için farklı yollar sunmanın iyi bir şey olduğunu düşünüyorum. Yastığın olumlu yanlarından biri rehbersiz kullanılmasıdır. Ayrıca herhangi bir cihaz ya da uygulama gerektirmez' demiştir.

36 santimetre uzunluğundaki yastık bir pompa ve motora bağlı şişirilebilir bir boşluk içeriyor. Haynes'e göre, gönüllülerin çoğu nefeslerini yastığın hareketine uyacak şekilde uyarladı. 'Yavaş nefes alma sinir sisteminin dinlenme ve sindirim ile ilişkili kısmını harekete geçirir' demiştir.


Medikaynak Referanslar

Hugging a pillow that mimics breathing could reduce anxiety, New Scientist, March 2022

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler