Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Güney Kore Seul Yonsei Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Dr.Eun-Kyung Kim önderliğinde gerçekleştirilen bir çalışmada, asemptomatik bir meme lezyonunun negatif biyopsisinden sonraki ilk takibin 6 aydan önce olmasına gerek olmadığı gösterildi.

Dr.Kim ve ekibi 998 kadının 1.111 semptomsuz selim konkordant lezyonunu kapsayan retrospektif çalışmada 6 ve 12 aylık takip aralıklarında selim konkordant lezyonların malignite oranlarını karşılaştırdı.

Çalışmaya dahil edilen lezyonlardan 944'ünün ilk takibi biyopsiden sonraki 4-9 ay içinde, 167 lezyonun ilk takibi 9-15 ay arasında, 359 lezyonun ikinci takibi ise 9-15 ay içinde yapılmıştı.

Erken takip gerçekleştirilen 944 lezyondan 13'ü (%1.4) ilk takipte, 2'si (%0.2) ikinci takipte interval progresyon, ilk takibi daha geç yapılan 167 lezyondan ikisi (%1.2) interval progresyon sergilemişti.

Progresyon sergileyen lezyonlar dahil olmak üzere, 1.111 lezyonun hiçbiri malign değildi.

Lezyonların nasıl gruplandığından bağımsız olarak, erken ve geç ilk takipte interval progresyonu sıklığı açısından hiçbir fark yoktu.

Dr. Kim "Semptomsuz kadınlarda, yani tarama ultrasonografisi yapılanlarda selim konkordant meme biyopsisinin yalancı negatif olma olasılığı çok düşüktür. Bu nedenle, söz konusu hastalar için 12 aylık rutin takip aralığının optimal bir tedavi planı olabileceğini ileri sürebiliriz" diyerek görüşlerini belirtti.

Medikaynak Referanslar

Kaynak:  Medscape, http://www.medscape.com/viewarticle/850710

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler