Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Multipl skleroz (MS), beyin hücrelerinin ilerleyen dejenerasyonu ile karakterizedir. Bu süreç nörofilament hafif zincirinin (NfL), beyin omurilik sıvısına ve kana salınmasını teşvik eder. Önceki çalışmalar, NfL düzeylerinin hastalığın farklı formlarının güvenilir bir resmini sağlayabileceğini öne sürmektedir. MS progresyonunu ve tedaviye yanıtı izlemek için, beyin manyetik rezonans görüntüleme (MRG) taramaları yerine geçecek değerli bir araç olabileceği düşünülmektedir. Amerikan Nöroloji Akademisi'nin (AAN) 2018 Yıllık Toplantısı'nda, "Relapsing–Remitting Multipl Skleroz Araştırmalarında NEDA Kavramına Kan Nörofilament Hafif Zincirinin Dahil Edilmesi Araştırmaları başlığı ile sunulan bir çalışmada, kandaki NfLseviyesinin, revize edilmiş "hastalık aktivitesi kanıtı yok (NEDA-4) tanımının bir bileşeni olarak değerlendirilip değerlendirilemeyeceği araştırıldı.

NEDA, aktif hastalık açısından önemli bir klinik kanıt bulunmayan hastaları tanımlamak için kullanılır. Altı ay içinde beyin lezyonlarının, relaps sayısının ve engelliliğin artmamasının bileşik bir değerlendirmesi olarak tanımlanmaktadır. Araştırmacılar, kan NfL düzeylerinin tanı potansiyelini değerlendirmek için, FREEDOMS çalışmasına katılan 214 (plasebo, n = 93; fingolimod 0,5mg, n = 121) RRMS hastasından toplanan verileri analiz ettiler. Bu Faz 3 klinik araştırmada hastalar rastgele fingolimod veya plasebo ile tedavi edilmişti.

NfL NEDA’yı Daha Anlamlı Kılabilir

Bilim adamları, BVL veya NfL kan seviyelerinin eklenmesinin, standart hastalık aktivite skoru NEDA'nın tanı potansiyelini artırabileceğini değerlendirdiler.

Bazal kan NfL seviyeleri her iki grupta da benzerdi: plasebo = 25pg/mL, fingolimod = 28 pg/mL. ROC analizi, 24. ayda sakatlık ilerlemesi olan hastaları optimum seviyede ayırt eden 22,7pg / mL'lik NfL'yi gösterdi. İki yıllık tedaviden sonra, bulgular hastaların %24’ünün NEDA, %16’sının NEDA-BVL ve %20'sinin NEDA-NfL elde ettiğini gösterdi. NEDA-NfL skoru ile belirlenen 42 hastadan 28'inde NEDA-BVL tarafından belirlenen inaktif hastalık da mevcuttu. Fingolimod ile tedavi edilen hastaların, iki yıllık tedaviden sonra plaseboya kıyasla 2,9 ve 2,4 kat daha yüksek NEDA ve NEDA-BVL elde etme olasılığı olduğu bulundu. NEDA skorlarına NfL kan seviyeleri eklenmesi bu olasılığı 3,5 kat artırdı.

Araştırmacılar, NfL kan düzeylerinin dahil edilmesinin, NEDA skor sisteminin duyarlılığını geliştirmeye yardımcı olabileceğini, BVL'ye benzer şekilde MS'nin nörodejeneratif yönleri hakkında bilgi sağladığını ve değerlendirilmesinin daha kolay olduğunu belirttiler.

Medikaynak Referanslar

Maria Pia Sormani, Ludwig Kappos, Dieter Häring, Harald Kropshofer, Christian Barro, David Leppert, Davorka Tomic, Jens Kuhle. Including Blood Neurofilament Light Chain in the NEDA Concept in Relapsing–Remitting Multiple Sclerosis Trials. Neurology Apr 2018.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler