Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

1990'ların sonunda ve 2000'lerin başında SSRI'lar, trisiklik antidepresanlar yerine, çocuklarda ve ergenlerde depresyon için tercih edilen tedavi haline geldi. Bununla birlikte, Haziran 2003'te, İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu, ilaçların ne etkili ne de güvenli olmadığını ve kendi kendine zarar verme ve intihar riskini artırabileceğini savunarak, kanıtları gözden geçirdi ve çocuk ve ergen depresyonu tedavisinde kullanımlarına karşı tavsiyeler verdi.

Aralık 2003’te, CSM (daha sonra İnsan İlaçları Komisyonu tarafından değiştirildi) 18 yaşın altındaki tüm antidepresanların güvenliğini gözden geçirdi ve fluoksetin hariç venlafaksin ve diğer tüm SSRI'ların başlanmasına karşı tavsiyede bulundu.

CSM uyarısından sonra SSRI reçetelerinde artan eğilim tersine döndü. Ancak NICE rehberinin iki yıl sonra yayınlanması, fluoksetin, sitalopram ve sertralin olmak üzere incelenen üç SSRI’ın yeniden sık reçete edilmesine neden oldu. Çocuklarda hafif depresyon için antidepresan kullanılmaması ve orta ila şiddetli depresyon için ilk basamak tedavi olarak en az üç ay boyunca psikolojik tedavinin verilmesi gerektiği, bu yetersizse, 12 ila 18 yaş arası çocuklarda psikolojik tedaviye ek olarak fluoksetin de sunulabileceği belirtildi. 5 ila 11 yaş arası çocuklar için fluoksetinin de değerlendirilebileceği ancak dikkat edilmesi gerektiği, fluoksetin yanıt vermeyen veya zayıf tolerans durumunda, sertralin veya sitalopram ile daha ileri ilaç tedavisi düşünülebileceği söylendi.

Beş Birleşik Krallık üniversitesinden araştırmacılar, İlaç Güvenliği Komitesi’nin (CSM) 2003 uyarısı ve 2005 NICE kılavuzunun İngiltere’deki birinci basamak sağlık hizmetindeki çocuk ve ergenlerde antidepresan reçete oranları üzerindeki etkisini değerlendirdiler.

Kılavuz Sonrası Reçetelemede Artış

Araştırmacılar,  Klinik Uygulama Araştırma Datalink'ini kullanarak, 2000-2010 yılları arasında depresyon tanılı 4-17 yaş arası her 100.000 çocuk için aylık antidepresan reçete oranlarını analiz ettiler. CSM uyarısını takiben, çocuklarda SSRI'lar için artan reçete yazma oranlarına yönelik önceki eğilim önemli ölçüde tersine dönmüştü. Bununla birlikte, NICE kılavuzunun yayınlanmasından sonra, rehberlikteki potansiyel tedaviler olarak belirtilen SSRI'lar (fluoksetin, sitalopram ve sertralin) için reçeteye yönelik artan artış eğilimi devam etti. Diğer SSRI ve trisikliklerin reçete edilmesi düşük kaldı.

Araştırmacılar, NICE yönergelerinin istemeden antidepresan reçete etmeyi teşvik edebileceğini söylediler. Dikkat edilmesi gerektiği söylenmiş ve uyarılar vermiş olsalar da, doktorların, önerileri yaygın kullanımları için onaylama olarak yorumlamış olabileceğini aktardılar. NICE yönergelerinin 2017'de güncellenmesine rağmen, değişikliklerin minimum düzeyde olduğunu da eklediler.

Medikaynak Referanslar

Elisabeth Mahase. SSRIs in children: NICE guidelines may have increased their use, BMJ 2019;366:l5063.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler