Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Normal vücut ısısı kişinin yaşı, cinsiyeti, yiyecek ve içecek alımı, aktivite seviyeleri, kadınların regl dönemleri gibi birçok faktöre göre değişmekle birlikte, yetişkinler için normal vücut ısısı yaklaşık 37° C’dir. Ancak ölçümün hangi yöntemle gerçekleştirildiğine dayalı olarak değişebilir. Örneğin rektal ölçümler oral ölçümlerden daha yüksek iken, koltuk altı ölçümleri daha düşük olur. Oral ölçümlerde normal bir yetişkinin vücut ısısı 36.4–37.5°C aralığındadır.

Kişi yaşlandıkça vücut ısısı düşmektedir. Siyah kadınların vücut ısısı beyaz erkeklerden çok daha yüksektir. Bazı hastalıklar vücut ısısını düşürebilir veya yükseltebilir. Örneğin, tiroidin normalden daha az çalıştığı hipotiroidi hastalığında vücut ısısı düşükken, kanser hastalarında yüksektir.

Ateş, vücut ısısının 38° C üstüne çıkmasıdır ve ateşin diğer belirtileri arasında iştah kaybı, üşüme, baş ağrısı, huzursuzluk, kas ağrıları, titreme, terleme ve halsizlik yer almaktadır. Ateş aşağıdaki gibi sınıflanır: 38°C üstünde ise ateş, 39.5°C üstünde ise yüksek ateş, 41°C üzerinde ise çok yüksek ateş. Çoğu zaman ateşin sebebi enfeksiyonlardır. Vücudunuz doğal olarak enfeksiyonlarla savaşırken ateş gelişir.

Üç ila 10 yaş arasındaki çocukların vücut ısıları yetişkinlere benzer şekilde seyretmekte, oral ölçümlerde 35.5°C ila 37.5°C arasında değişmektedir. İki yaşına dek bebeklerin normal vücut ısısı, vücut yüzey alanları vücut ağırlıklarından daha fazla olduğundan ve metabolik olarak sürekli aktif olduklarından dolayı, biraz daha yüksek seyretmekte, rektal ölçümlerde 36.6 ila 38°C arasında değişmektedir. Diş çıkarma dönemlerinde daha da yükselebilir. Bebekler vücut ısılarını yetişkinler gibi düzenleyemezler. Sıcak havalarda daha az terlerler, yani vücutları daha fazla ısı tutar. Dolayısıyla ateş sırasında serinlemek bebekler için çok daha zor olacaktır. Üç ay ila üç yıl arasındaki bebeklerde vücut ısısı 38.9°C altında ise kusma veya ishal eşlik etmediği sürece ilaca gerek bulunmamakta, 39°C üstüne çıktığında doktora başvurmanız gerekmektedir. Üç aydan küçük bebeklerde rektal vücut ısısı 38°C üstüne çıktığında doktora başvurun zira bu kadar minik bebeklerde hafif ateş dahi ciddi bir enfeksiyona işaret edebilir.

Kısa dönemli hastalıklar sırasında 38–40° C ısı sağlıklı yetişkinlerde önemli bir hasara yol açmamakla birlikte, kalp veya akciğer sorunlarına sahip bir kişide sorunlara yol açabilir. Nefes darlığı, bilinç bulanıklığı ve baş ağrıları eşlik ediyorsa, 40°C üstündeki veya 35°C altındaki ısılarda doktora başvurmak önemlidir. Vücut ısısı 41°C üstüne çıktığında organ yetmezliğine neden olabilir.

Vücut ısısının 35° C altına düşmesi hipotermi olarak tanımlanmaktadır. Hızla tedavi edilemediği takdirde hipotermi tehlikeli olabilir.

Vücut ısınız olağandışı yüksek veya düşük sonuçlar verdiği taktirde 5 ila 10 dakika sonra yeniden ölçün. Emin olmadığınız takdirde başka bir termometreyle ölçümü tekrarlayın.

Medikaynak Referanslar

Body temperature: Normal ranges in adults and children (2021). Available at: https://www.medicalnewstoday.com/articles/323819 (Accessed: 8 October 2021).

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler