Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Indiana Üniversitesi Tıp Fakültesi uzmanları nörodejeneratif hastalıklarda yaygın bulunan bir proteinin hastalıktan bağımsız olarak yaşa bağlı bir şekilde amiloid lifi oluşturduğunun saptanmasına yardımcı olmuştur.

Alzheimer ve Parkinson gibi yaşa bağlı gelişen birçok nörodejeneratif hastalık amiloid veya plak oluşumu ile karakterizedir. Nature dergisinde yayınlanan yeni bir makalede Cambridge MRC Moleküler Biyoloji Laboratuvarı'ndan araştırmacılar ve IU Tıp Fakültesi uzmanları lizozomal tip II transmembran proteinini (TMEM106B) keşfetmek için elektron kriyomikroskopi yapı belirleme yöntemini kullandı. TMEM106B insan beyninde bir hastalık türüne değil ama yaşa bağlı olarak amiloid lifi oluşturmaktadır.

IU Tıp Fakültesi profesörü Bernardino Ghetti ‘Şimdiye kadar insan dokularında intranöronal amiloid lifi varlığı her zaman hastalıkla ilişkilendirilmiştir. TMEM106B, frontotemporal demans ve diğer hastalıklarla ilişkilendirilmiş olsa da TMEM106B birikimi ve hastalık arasındaki nedensel ilişki kanıtları belirsizliğini koruyor’ demiştir.

Araştırmacılar, sporadik ve kalıtsal Alzheimer dahil olmak üzere bol miktarda amiloid birikimi olan 22 kişiyi ve ayrıca nörolojik olarak normal üç kişinin ön korteksini inceledi. Bulguları TMEM106B liflerinin yaşa bağlı oluştuğunu ve nörodejeneratif hastalıklarla net bir ilişkisi olmadığını öne sürmektedir.

TMEM106B frontotemporal lop dejenerasyonu için bir risk faktörü olarak tanımlanıyordu ancak bu araştırma bu proteininin hastalıkla nedensel ilişkisi olmayabileceği düşüncesini ileri sürüyor. Ghetti ‘Bu bulgu TMEM106B gibi liflerin yaşlanma ve diğer patolojilerdeki rolünün ve sinir sistemi dışında olup olmadıklarının araştırması gerektiğini söylüyor’ demiştir.


Medikaynak Referanslar

New information about amyloid filaments in neurodegenerative diseases, Science Daily, March 2022

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler