Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Programlanmış hücre ölümü 1 (PD-1) veya bunun ligandını (PD-L1) hedef alan bağışıklık kontrol noktası inhibitörlerinin, bugüne kadar yapılmış olan birçok çalışmada, çeşitli kanserlere sahip hastaların tedavisinde etkili olduğu gösterilmiştir. Biyolojik belirteç çalışmalarında da, klinik cevap oranları ile tümör hücreleri üzerindeki PD-L1 ifadesi arasında ve ayrıca tümör sızdıran lenfositlerin (TIL'ler) varlığı arasında da pozitif ilişkiler olduğu bulundu.

Nörofibromatoz tip 1 ve 2 (NF1 ve NF2) ile ilişkili tümörlerin PD-L1 eksprese edip etmediği ise halen bilinmemekteydi. Bu sebeple ABD’de yapılan yeni bir çalışmada NF1 ile ilişkili tümörlerde (on dermal ve altı pleksiform nörofibrom) ve NF2 ile ilişkili tümörlerde (on menenjiom ve on schwannom) fikse parafine gömülmüş dokular kullanılarak, PD-L1 (klon SP142 ve E1L3N), CD3, CD20, CD8 ve CD68 için immünohistokimya yapıldı. Daha önce yayınlanmış biyobelirteç çalışmalarına uygun olarak, tümör hücrelerinin >% 5’inde membranöz boyanması olanlarda PD-L1 ekspresyonu pozitif olarak kabul edildi.

PD-L1 Pozitifliği Oldukça Yüksek

Tümör hücrelerinde PD-L1 ekspresyonu (sırasıyla SP142 ve E1L3N klonları kullanılarak) pleksiform nörofibromlarda (6/6 ve 5/6) dermal nevrofibromlarda (8/10 ve 6/10), schwannomalarda (7/10 ve 10/10) ve meningiomlarda (4/10 ve 2/10) pozitif olarak değerlendirildi. TIL'lerin 36 (% 100) tümör örneğinin tamamında bulunmasına seyrek oranlarda görülen CD68, CD3 veya CD8 eşlik etti.

Bu çalışmada elde edilmiş olan bulgular, hücre aracılı bağışıklığa adaptif dirençin, NF1 ve NF2 ile ilişkili tümörlerin tümör immün mikro ortamında önemli bir rol oynayabileceğini göstermektedir. Tümör hücrelerinde PD-L1'in ekspresyonu ve TIL'lerin varlığı, bu tümörlerin NF hastaları için klinik araştırmalarda araştırılması gereken bağışıklık kontrol noktası inhibitörleri ile immünoterapiye cevap verebileceğini düşündürmektedir.

Medikaynak Referanslar

Wang S. et al. Programmed death ligand 1 expression and tumor infiltrating lymphocytes in neurofibromatosis type 1 and 2 associated tumors. J Neurooncol. 2018 Feb 9. doi: 10.1007/s11060-018-2788-6. [Epub ahead of print]

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler