Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Astım ve obezitenin prevalansı hem ayrı ayrı hem de birlikte görülecek şekilde son yıllarda ABD'de önemli ölçüde artmıştır. Obezite, yüksek vücut kitle indeksi olan kişilerde ortaya çıkan hava yollarının sistemik ve lokalize inflamasyonu nedeniyle astım için önemli bir risk faktörüdür.

Astımlı obez insanlar, daha yüksek şiddetli astım atağı riski, hastalık kontrolünün azalması ve kortikosteroid tedavisine yanıtın azalması gibi riskleri bünyelerinde taşımaktadır. Bununla birlikte, daha önce yapılan çalışmalarda, obezitesi olan bazı kişilerin, hava yolu inflamasyonu yoluyla değil, solunum yollarındaki düz kasların aşırı allerjen yanıtı nedeniyle ortaya çıkan farklı bir astım tipine sahip olabileceği ileri sürülmüştür. Hiperreaktivite, solunum yollarının daralmasına ve nefes almanın zorlaşmasına neden olur ve kaslar kasıldığında veya spazm başladığında atak ortaya çıkabilir.

Obezitede Farklı Bir Mekanizma Çalışıyor

Araştırma ekibi insan hava yolu düz kas hücrelerini bir alerjene tepki olarak üretilen histaminle ve hava yollarını kontrol eden sinir sisteminin bir kısmını uyaran bir ilaç olan karbakolle birleştirdi. Bu maddeler ile hava yolu hücrelerinin uyarılması, hücrelerin kas kasılmasını uyaran kalsiyumu serbest bırakmasına neden olur. Araştırmacılar obez donörlerden gelen kas hücrelerinin normal kilolu vericilere ait hücrelerden daha fazla oranda kalsiyum saldığını ve daha fazla kısalmaya (kas kasılması sırasında ortaya çıkan bir işleve) sahip olduklarını buldular. Ayrıca, kadın obez donörlerden gelen hücreler, erkek obez donörlerden daha fazla kalsiyum salmıştır.

Obezitenin yapısal hücreler (veya hava yolu düz kas hücreleri) üzerindeki baskısını daha iyi anlamamızı sağlayan bu çalışma, steroid kullanımı olmaksızın astım yönetimini iyileştirmek için yenilikçi tedavi olanaklarının önünü açabilir.

Medikaynak Referanslar

Orfanos S, et al. Obesity increases airway smooth muscle responses to contractile agonists.. American Journal of Physiology-Lung Cellular and Molecular Physiology, 2018; DOI: 10.1152/ajplung.00459.2017

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler