Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

İngiltere'nin önde gelen baş sağlık görevlisi Sally Davies tarafından yayınlanan bir rapora göre, şehir içi otobüslerde, tramvaylarda ve trenlerde yemek yeme ve içme, çocuk obezitesindeki artışı engellemeye yardımcı olmak için yasaklanmalıdır. Raporda yapılan tek öneri bu değildi. Batı toplumlarındaki insanların ortalama olarak neden daha kilolu yetiştiği konusunda daha fazla araştırma yapılması çağrısı gibi toplamda daha az tartışmalı konular da raporun içeriğine dahildi.

Seyahat ederken atıştırmalık yeme yasağı bu önerilerden en çok dikkat çekeni oldu. İçme suyu, emzirme ve tıbbi ihtiyacı olan kişiler için istisnalar olsa da, yetişkinlerin yanı sıra çocuklar için de bu yasakların geçerli olması önerildi. Sosyal medyada, bu konu ile ilgili olarak, örneğin işe giderken yakıt ikmali yapmak zorunda kalan yoğun yaşamı olanlar için işleri zorlaştıracağına dair şikayetler oluştu. Peki bu öneriyi destekleyici kanıt nedir?

Raporda, seyahat sırasındaki atıştırmalık yasağı çocukların sağlıksız yiyecek ve içecekleri tüketmek için pazarlama, sinyal ve teşviklerden arındırılmış olmalarını sağlamaya yönelik bir dizi stratejinin parçası olarak ele alınmaktaydı. Abur cubur reklamlarında daha fazla kısıtlama gibi bu gruptaki diğer tekliflerin, en azından bu hedefe katılıp katılmadıklarına bakılmaksızın, bu hedefe nasıl ulaşacakları konusunda açık bir mantığı vardı.

Bilimsel Dayanak Belirsiz

Öte yandan obezite ile seyahat ederken yeme alışkanlığı arasındaki bağlantı çok açık değildir ve Davies bu konu ile ilgili çok fazla açıklama yapmamaktadır. Bu fikir şimdilik hiçlikten çıkmış gibi görünüyor.

Toplu taşıma sırasında yemek yiyen çoğu insanın muhtemelen sevgiyle hazırlanmış bir salataya sahip olmadığını söylemek doğrudur. Böyle bir durumda bir çikolata veya bir paket cips yiyor olma ihtimalimiz daha yüksektir. Davies'in belirttiği gibi, tatlı ve tuzlu atıştırmalıkların obeziteye belirli bir katkıda bulunduğu düşünülmektedir. Porsiyon boyutları genel olarak, özellikle ev dışında yenen yiyeceklerde artmaktadır. Örneğin, bir aile cips paketinin boyutu, son 20 yılda 100'den 150 grama kadar yüzde 50 artmıştır.

Artan obezite oranı, bazı gerekçelerle şu anda Batı ülkelerinin karşılaştığı en büyük halk sağlığı sorunu olarak adlandırılmaktadır. Diğer obezite karşıtı girişimler daha önce başarısız olmuştur. Bu yüzden uzmanlara göre, obezite ile mücadele etmek için attığımız diğer adımların kanıtlara dayandırılması çok önemlidir.

Medikaynak Referanslar

Will a ban on snacking on public transport really help combat obesity? 10 October 2019 By Clare Wilson NewScientist

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler