Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Obezite ve buna ikincil gelişen problemler günümüzde çok sayıda insanı etkilemeye başlamıştır. ABD verilerine göre yetişkinlerin %70.2’si aşırı kilolu veya obez olarak kabul edilirken, Amerikan Diyabet Derneği, 2015 yılında 30.3 milyon Amerikalı ya da nüfusun % 9.4'ünde diyabet hastalığının bulunduğunu belirtiyor. Şimdi yeni bir buluş bu gidişin önüne geçebilir. Niskarin, Alahari laboratuvarı tarafından keşfedilen yeni bir proteindir ve araştırma ekibi, bir takım biyolojik süreçlerde birkaç protein ortaklığı bulunduran ve bunlarla etkileşime giren bir moleküler iskelet olarak işlev gördüğünü göstermiştir. Laboratuvarın daha önceki araştırması, niskarinin meme kanserleri ve diğer kanserlerin yayılmasını veya metastazını engelleyebilecek bir tümör süpresörü gibi hareket ettiğini bulmuştu.

Bir fare modelinde yürütülen mevcut araştırma projesi, niskarinin AMPK adlı bir genle etkileşime girdiğini ve bu genin aktivitesini kontrol ettiğini gösterdi. AMPK adı verilen bu gen metabolik kararlılığı düzenler. Araştırma ekibi, niskarinin AMPK'ye bağlandığını ve aktivitesini inhibe ettiğini keşfetti. Niskarinin ortadan kaldırıldığı farelerde, araştırmacılar, glikoz yapan genlerin aktivasyonunun azaldığını buldu. Çalışma, niskarinin de glikoz alımını düzenleyen bir gen ile etkileşime girdiğini gösterdi. Bu farelerde kan glikoz seviyeleri daha düşük, glikoz ve insülin toleransı ise iyileşmişti. Araştırmacılar, niskarin mutasyonunun, yağ metabolizması ve karaciğerdeki yağ birikimi ile ilgili birçok geni inhibe ettiğini gösterdi. Niskarini silinen fareler, daha küçük büyümelerine ve iştah bastırmalarına rağmen artan enerji harcamalarını gösterdiler, bu da gıda tüketiminin azalmasına ve kilo vermeye neden oldu.

Araştırmacılara göre bu çalışmalar metabolik hastalıkların düzenleyicisi olarak niskarininpotansiyelini göstermektedir ve niskarin işlevinin bastırılmasının diyabet ve obezite gibi hastalıkları tedavi etme arayışında değerli bir yaklaşım olabileceğini önermektedir.

Medikaynak Referanslar

Dong S et al. Nischarin Inhibition Alters Energy Metabolism by Activating AMP-Activated Protein Kinase. Journal of Biological Chemistry, 2017; jbc.M117.784256 DOI: 10.1074/jbc.M117.784256

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler