Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Obezite önemli bir küresel sağlık sorunudur. İştah ve vücut ağırlığını düzenleyen mekanizmaların daha iyi anlaşılması, anti-obezite tedavilerinin tasarımındaki mantığı sağlayacaktır. Tiroid hormonları, ligand ile uyarılabilir transkripsiyon faktörleri olarak işlev gören tiroid hormon reseptörleri (TR'ler) ile etkileşimleri yoluyla metabolik homeostazda önemli bir rol oynamaktadır. TR-beta izoformu (TRβ), enerji homeostazının kontrolü için önemli bir beyin alanı olan ventromediyal hipotalamusta (VMH) eksprese edilir. TR’ler, iştah, sinir sistemi, vücut ısısı ve kolesterol seviyeleri gibi fonksiyonları düzenlemek için tüm vücuda yaygın olarak bulunurlar ve dolaşımdaki tiroid hormonlarıyla etkileşime girerler. Bu nedenle, tiroid hormonlarını ve reseptörlerini hedef alan herhangi bir ilacın, diğer vücut sistemlerini etkilemekten kaçınmak için spesifik olması gereklidir. Bununla birlikte, çok fazla sayıda olmaları nedeniyle bireysel olarak hedef almak zordur ve dolayısıyla şu anda onları hedef alan anti-obezite ilaçları mevcut değildir.

Imperial College London’dan araştırmacılar, başka yan etkilere neden olmaksızın, fare beyninde spesifik olarak iştahı kontrol eden reseptörleri hedef almanın potansiyel bir yolunu buldular. Yetişkin farelerin ventromediyal hipotalamuslarında TRβ'nın seçici olarak baskılanmasının hiperfaji ve düşük enerji tüketimi nedeniyle şiddetli obezite ile sonuçlandığını gösterdiler. Elde ettikleri bulguların, gelecekte yeni anti-obezite tedavilerin geliştirmesinde faydalı olabileceğini düşünüyorlar. Araştırmacılar, daha önce yan etkiler olmadan bu hormonları hedeflemek mümkün olmadığına, yaptıkları bu çalışmada potansiyel yan etkileri büyük ölçüde azaltacak şekilde, hedefledikleri hormonları spesifikleştirebildilerini belirttiler.

Araştırmacılar yaptıkları erken evre araştırmada, her biri yaklaşık 20 gram ağırlığındaki 21 fareyi iki gruba ayırdılar. Birinci gruptaki farelere, beyindeki TR'leri inaktive eden virüsler enjekte ettiler, fakat ikinci gruptakilere herhangi bir müdahalede bulunmadılar. Daha sonra her iki gruptaki farelerin istedikleri kadar yemelerine izin verdiler. Virüsün hedef reseptörleri inaktive ettiğini doğrulamak için farelerin beyinlerini incelediler. Araştırmacılar, inaktif TR'li farelerin daha fazla yediğini ve altı haftada ağırlıklarının ortalama iki kat arttığını, 20 gramdan 40 grama çıktıklarını gördüler. Aktif TR'li farelerin ise, 20 gramda dengeli bir vücut ağırlığına sahip olduklarını gözlemlediler. Araştırmacılar, bu mekanizmanın insanlarda iştahı azaltarak kilo almanın önüne geçebilmede uygulanabileceğinin altını çizdiler.

Medikaynak Referanslar

James V. Gardiner et al. Thyroid Hormone Receptor Beta in the Ventromedial Hypothalamus Is Essential for the Physiological Regulation of Food Intake and Body Weight. Cell Reports, June 2017.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler