Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

University of Texas Southwestern (UTSW) araştırmacıları yakın tarihli bir çalışmada bireyler yaşamlarında ne kadar erken Tip 2 diyabet veya hipertansiyon geliştirirse, dünya çapında geri dönüşsüz görme kaybının önde gelen nedeni olan primer açık açılı glokom (PAAG) geliştirme olasılıklarının da o kadar erken olduğunu bildirdi. Clinical Oftalmology dergisinde yayınlanan bulgular, tüm glokom olgularının %90'ını oluşturan PAAG için daha iyi tarama protokollerinin oluşmasına yol açabilir.

Çalışma lideri Doç. Dr. Karanjit Kooner: "Şu anda glokomu tedavi edecek araçlara sahip değiliz, ancak erken tanı ile hastaların görüşünü koruyabiliyoruz. Glokomun erken tanısı, göz içi basıncının daha iyi kontrol edilmesi ve körlüğün önlenmesi için çok önemlidir." dedi.

Dünya çapında on milyonlarca insanda PAAG mevcuttur. Dr. Kooner, bu hastalığın erken evrelerde çok az semptoma yol açtığı için hastalara sıklıkla görmenin kalıcı olarak hasar gördüğü sonraki evrelerde tanı konulduğunu açıkladı. Araştırmacılar; Tip 2 diyabet, hipertansiyon, migren ve obstrüktif uyku apnesi dahil olmak üzere PAAG için çeşitli risk faktörleri tanımlamış olsalar da bunların PAAG başlangıcını nasıl etkilediği açıklığa kavuşmamıştır.

Bu soruyu yanıtlamak için Dr. Kooner ve meslektaşları Haziran 2019 ile Aralık 2019 arasında UTSW Göz Kliniğinde Dr. Kooner tarafından bakılan 389 PAAG hastasının tıbbi kayıtlarından veri topladılar. Araştırmacılar istatistiksel modelleme kullanarak migren ve/veya obstrüktif uyku apnesi ile PAAG başlangıç yaşı arasında hiçbir bağlantı bulamadı. Bununla birlikte Tip 2 diyabet ve/veya hipertansiyon tanı yaşının PAAG başlangıcı ile önemli ölçüde bağlantılı olduğunu buldu; bu koşullardan biri veya her ikisi ile daha erken başvuran hastalar daha erken PAAG geliştirme eğilimindeydi.

Dr. Kooner, Tip 2 diyabet ve hipertansiyonun hem optik sinirdeki hem de retinadaki kan damarlarını etkileyen hastalıklar olduğunu ve bu nedenle hastaları vasküler bir patoloji olan PAAG için yatkın hale getiren değişikliklere neden olduğunu kaydetti. Bu bağlantılar gelecekteki araştırmalarda da saptanırsa ailede PAAG öyküsü, yüksek göz içi basıncı ve siyah ırk gibi PAAG risk faktörleri listesine Tip 2 diyabet ve hipertansiyonun da eklenebileceğini söyledi. Erken PAAG tanısı, hastaların görüşünü ve yaşam kalitesini korumaya yardımcı oluyor.

Medikaynak Referanslar

UT Southwestern Medical Center. "Early onset of diabetes, hypertension can predict early glaucoma, ophthalmologists report: Findings could lead to new screening protocols to catch glaucoma early and preserve vision." ScienceDaily. ScienceDaily, 29 August 2022.

www.sciencedaily.com/releases/2022/08/220829112915.htm

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler