Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Yeni bir araştırmaya göre, zihinsel sağlık ihtiyacı olan çocukların dışlanmasının önlenmesi için ilkokuldan itibaren acil desteğe ihtiyaçları vardır. Bu durum, bu çocuklarda görülen kötü ruh sağlığının hem nedeni hem de etkisi olabilir.

Akıl Sağlığı Güçlüğü Çeken Gençlerin Dışlanma Olasılığı

Exeter Üniversitesi liderliğindeki Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı'nda yayınlanan araştırma, akıl sağlığı güçlüğü çeken gençlerin dışlanma olasılığının daha yüksek olduğunu ve dışlamanın kötü etkilerinin olduğunu tespit ederek hızlı bir adım atılmasının gerekli olduğu sonucuna vardı.

Başlangıçta Güney Batı Yarımadası Uygulamalı Sağlık Araştırmaları ve Ulusal Sağlık Araştırmaları Enstitüsü İşbirliği'nden doktora öğrencisi tarafından finanse edilen araştırma, ruh sağlığı ve dışlanma arasındaki ilişkide cinsiyet farklılıkları buldu. Zayıf zihinsel sağlığa sahip olarak okula giden çocukların, ilköğretimde dışlanma riski yüksektir. Okulun son yılında dışlanan kızlar daha sonra zihinsel sağlık zorluklarında kötüleşme yaşadı. Bu sırada dışlanan çocuklar akranlarından daha kötü zihinsel sağlık gösterdi, ancak daha sonra mücadele etmedikleri görüldü. Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Profesörü Tamsin Ford, bu araştırmanın, kötü ruh sağlığının okuldan dışlanmanın hem nedeni hem de etkisi olabileceğine dair daha fazla kanıt sunduğunu ifade etmektedir. Bu çocuklar genellikle çok çeşitli zorluklarla karşı karşıya kalmakta ve dışlanmayı hızlı, etkili bir şekilde önlemek ve daha sonraki yaşamda hem eğitim hem de sağlık sonuçlarını iyileştirmek için hem eğitim hem de zihinsel sağlık konusunda uygulayıcılara ihtiyaç duymaktadırlar.

Çocuk ve Gençlerin Ruh Sağlığı Araştırması

İngiltere'deki 2017 Çocuk ve Gençlerin Ruh Sağlığı araştırması, 5 ila 19 yaş arasındaki sekiz çocuktan birinin en az bir zihinsel bozukluğa sahip olduğunu bildirdi. En son hükümet istatistikleri, 2017-18 okul yılında dışlanmanın, günde 42'ye eşit 7.900 öğrenci hariç tutulduğunda tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını ileri sürdü. Mevcut çalışmada okuldan çıkarılan çocukların çoğu zaman zihinsel sağlıkları zayıftı ve erken ailevi sıkıntılarla karşı karşıya kalmışlardı. Bu durum okulda savunmasız çocuklara destek verilmesi gerektiğini işaret etmektedir. Araştırmacılar ayrıca, dışlanmanın çocukların ruh sağlığını nasıl etkilediğine dair cinsiyet farklılıkları olduğunu da buldular.

Medikaynak Referanslar

University of Exeter. "Poor mental health 'both cause and effect' of school exclusion." ScienceDaily. ScienceDaily, 22 January 2020.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler