Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Beyne ağrıyı algılamaması için sinyal gönderen elektrik yükleri yayarak çalışan ve omurgaya enjekte edilebilen küçük, şişirilebilir bir implant, kronik ağrıda uzun süre rahatlama sağlayabilir. Cambridge Üniversitesi'nden Damiano Barone, vücutta, kollarda veya bacaklardaki kronik ağrıyı kontrol etmek için omurilik uyarılmasının yeni olmadığını ancak uygulamadaki sorunlar nedeniyle etkinliğinin sınırlandığını söylüyor. Bu tür cihazların iyi çalışabilmesi için genel anestezi altında karmaşık cerrahi gerektiren, omuriliğe yerleşen 32'ye kadar elektrota sahip yaklaşık 12 milimetre genişliğinde nispeten büyük bir implantı gerekir. Omuriliğin bir kısmının çıkarılmasının gerekmesi ve omurilik hasarı gibi riskler bu tür bir implantın yararlarından daha ağır basabilecek risk faktörleridir.

Şimdi, Barone ve meslektaşlarının geliştirdiği, bölgesel anestezi altında sadece minimal cerrahiyi gerektiren şişirilebilir cihaz, 2 milimetreden daha az kalınlığa kadar yuvarlanan ultra ince plastik ve saf altın levhalardan yapılmıştır ve o kadar küçüktür ki orta boy bir iğnenin içine sığabilir. Anestezistlerin doğum sırasında uygulamalar için kullandıkları epidural boşluğa enjekte edilmek üzere tasarlanan cihaza, yerleştirildikten sonra birkaç mililitre hava pompalandığında küçük bir kamp yatağı gibi açılır ve dolar. Cihaz akıllı telefonun kablosuz şarjı gibi, implante edilmiş bir pille çalıştırılabilir ve indüksiyon yoluyla şarj edilebilir. Araştırıcılar, yapay bir epidural boşluk olarak görevi yapan bir su balonu kullanarak cihazlarını test etti. Daha sonra bir beyin cerrahı olan Barone, cihazı bir iğne aracılığıyla altı insan kadavrasının alt sırtına enjekte etmeyi denedi.

Yerleştirilmesi ve tamamen açılması kolay olan cihaz, omuriliğin üzerine uyum sağladı ve ekip risklerin yaklaşık 100.000'de bir görülen kan pıhtısı komplikasyonu gibi doğumda epidural ağrı kesiciye bağlı risklere benzer olacağını tahmin ediyor. Barone, "En büyük çapında bile, zaten orada olan hasardan daha güvenli görünmesi cihazı zaten oldukça güvenli yapıyor" diyor ve daha fazla test yapılması gerektiğini ekliyor.

Medikaynak Referanslar

Electronics with shape actuation for minimally invasive spinal cord stimulation. Science Advances  25 Jun 2021: Vol. 7, no. 26, eabg7833 DOI: 10.1126/sciadv.abg7833

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler