Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

CW TV kanalının "Riverdale dizisindeki oyunculardan Mädchen Amick, önceleri en iyi dizisi Twin Peaks'in bir yıldızı olarak bilinirken, bipolar bozukluğu olan oğlu Sylvester sayesinde oğlu gibi milyonlarca Amerikalı için bir anda bu hastalık mücadelesinin güçlü bir savunucusu oldu. Ünlü yıldız, NIH MedlinePlus dergisi ile ailesinin başından geçenler ve akıl sağlığı hastalıkları savunuculuğu hakkında konuştu.

Bize oğlunuzun tanı yolculuğundan bahseder misiniz?

Uzun bir yolculuktu! Sylvester 2010'da üniversiteye gitti. Birinci sınıfın yarısında, travmatik bir olaya tanık oldu ve bu onun için hastalığının bir tetikleyicisi oldu. Arkadaşlarından ve koçlarından farklı davrandığını duymaya başladık. İlk başta bağımlılık gibi görünüyordu ama sonra bir akıl sağlığı hastanesine yatırıldı. Hastanede doktorlar Sylvester'ın bipolar bozukluğa sahip olabileceğini söyledi.

Sylvester şimdi nasıl?

Uzun, zorlu bir yolun ardından Sylvester artık çok iyi. Kendisini iyi yaşam tarzı alışkanlıklarına adadı: Diyeti, uykusu ve bağımlılıktan uzak oluşu. Sylvester şu an onu sabit ve aktif tutan ilaçların bir kombinasyonunu (lityum ve antipsikotik) alıyor. Şimdilerde kendi yaratıcılığını beslemesine izin veren söz yazarlığı ve şarkı besteleme ile uğraşıyor.

Bipolar ve zihinsel hastalıklarla ilgili önyargılara neden odaklanıyorsunuz?

Bipolar bozukluğu başarıyla yöneten çok insan var. Ancak, filmlerde ve TV'de bu konuda birçok olumsuz basmakalıp var. Akıl hastalığı olan insanlar genellikle tek boyutlu, kötü karakterler olarak tasvir edilir. Bu durum da toplum içindeki önyargı ve damgalanmayı besliyor.

Yardıma ihtiyacı olan fakat bu konuda bilgisi olmayan kişiler için bir mesajınız var mı?

Korkmayın ve utanmayın. Bu durum başlangıçta çok korkutucu olabilir, ama yardım alıp tekrar iyi olabileceğinizi unutmayın. Bu hastalığın tedavisi var. Kendinizi yanında güvende hissettiğiniz birine ulaşın ve onunla konuşun.

NIH tarafından desteklenen araştırmalar bu resmin neresinde?

Araştırmalar bu hastalar için çok önemlidir. Beyin ve zihinsel hastalıkları daha iyi anlamamıza yardımcı olacak daha fazla araştırma yapmamız gerekiyor. Ve tabii ki yeni tedavi seçeneklerini geliştirmek için de daha fazla araştırmaya ihtiyacımız var.

NIH'den bipolar bozukluk hakkındaki mükemmel bilgiler bize yardımcı oldu. Sylvester'ın beynindeki kimyasal dengesizliklerin nelere yol açtığını anlayabildik. Bu bilgiler, hastalığı sevdiğimiz kişiden ayırmamıza yardımcı oldu. Bu bahsettiğim şey bizim için çok önemli.

Medikaynak Referanslar

Removing stigma,  August 21, 2019 NIHMedlinePlus Magazine

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler