Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Osteoartrit, düşük seviyeli enflamasyon sonucu eklemlerde ağrıya yol açan dejeneratif bir eklem hastalığıdır. Bilinen kesin bir tedavisi olmayan bu hastalıkta semptomatik tedavi ön planda kullanılmaktadır. Nature Reviews Romatoloji raporlarında yayınlanan yeni bir uzman incelemesine göre ise, iyi bir diyet ve düzenli egzersiz ile bu hastalık potansiyel olarak engellenebilir. Uzman görüşü sırasında, Surrey Üniversitesi'nden araştırmacılar, metabolizma ve osteoartrit arasında önemli bir bağlantı olduğunu tespit ettiler. Kötü bir diyet ve yerleşik bir yaşam biçiminden kaynaklanan metabolik değişiklikler, vücuttaki ve eklemdeki hücrelerin genetik yeniden programlanmasını tetiklemektedir.

Bu gibi metabolik değişiklikler, hücrelerin enerjiyi üretme kabiliyetini etkiler ve onu işlev için alternatif kaynaklar oluşturmaya zorlar. Bunun hücreler üzerinde bulunduğu stres, enerji için kullanılmadığında laktik aside dönüşürken vücudun dışarı atılması zor olan glikozun aşırı üretilmesine yol açar. Vücuttaki bu asidin anormal seviyeleri eklemin kıkırdağının iltihaplanmasına yol açarak hareketleri engeller ve ağrıya neden olur. Buna göre hücrelerdeki metabolik değişiklikleri belirleyerek, osteoartrit semptomlarını kontrol etmek veya önemli ölçüde yavaşlatmak, milyonlarca insanın acısını hafifletmek potansiyel olarak mümkündür. Surrey Üniversitesi Kas İskelet Sistemi Fizyolojisi Profesörü Prof. Ali Mobasheri, "Çok uzun süre osteoartrit aşınma ve yıpranma hastalığı olarak bilinmekteydi ve yaşlanmanın bir parçası olduğu varsayılmıştır. Ancak durum böyle değildir ve öğrendiklerimiz, bu acı durumun başlangıcını kontrol edebilmemiz ve önleyebilmemizi sağlayabilir. Sağlıklı bir diyetin ve yaşam biçiminin önemini asla hafife almamak gerekir. Bu durum sadece genel refahımızı etkilemekle kalmaz aynı zamanda hücrelerimizin, dokularımızın ve organlarımızın metabolik davranışlarını bozarak, ciddi hastalıklara yol açar.

Medikaynak Referanslar

Mobasheri A, et al. The role of metabolism in the pathogenesis of osteoarthritis. Nature Reviews Rheumatology, 2017; 13 (5): 302 DOI: 10.1038/nrrheum.2017.50

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler