Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü
Artboard
Medikaynak Rxmediapharma

Otizm, kızlarda erkeklerden farklı seyretmektedir. Otizmli kızlar nispeten daha iyi sosyal becerilere sahiptir, bu da kızlarda otizminin genellikle daha geç fark edilmesine neden olur. Kızlarda otizme ilişkin veriler oldukça azdır. Otizm hakkındaki veriler genel olarak erkekler üzerinde yapılmış araştırmalara dayanmaktadır. Otizmli erkek çocukların klinik tablosu standart olarak kabul edildiğinde, kız çocuklarında otizmin yakalanamayacağı ön görülebilir.

Leiden Üniversitesi’nden araştırmacılar, bu duruma çözüm getirebilmek amacıyla, otizmin kızlarda nasıl seyrettiğini araştırdılar. Araştırmacılar çalışmalarında, aralarında otizme sahip olanlar ve sağlıklıların da bulunduğu, 68 genç kız ve erkeğin davranışını analiz ettiler. Çalışmanın bir parçası olarak, araştırmacılardan biri parmağını bir dosyanın telleri arasına sıkıştırmış gibi davrandı ve acı içinde elini sallayarak, canının yandığını söyledi ve bu sırada katılımcıların tepkilerini izlemek için video kaydı yapıldı. İki araştırmacı ise, daha sonra, katılımcıların nasıl empatik bir şekilde tepki gösterdiğini değerlendirmek için video kaydını incelediler.

Araştırmacılar, kızların, otizme sahip olup olmamalarına bakılmaksızın, erkeklere göre empati ile tepki gösterdiklerini gözlemlediler. Otizmli ve otizme sahip olmayan katılımcılar arasında, empatik tepkiler bakımından herhangi bir fark bulamadılar fakat kızlar ve erkekler arasında niteliksel bir fark gözlemlediler. Kızlar, testi yürüten kişinin duygularına "iyi misiniz?" gibi sorularla daha sık cevap verdiler. Erkekler ise ortadaki soruna odaklandılar ve bir çözüm aradılar. Testi yürüten kişiye parmağını nasıl sıkıştırmayacağını göstermeyi denediler. Araştırmacılar, erkeklerin ve kızların başka birinin duygularıyla empati kurmakta güçlük çekmediklerini belirttiler. Fakat testi yürüten kişinin yaşadığı şeyi insanların neden kendileri yaşamış gibi hissettiklerini anlama yetisi, hem otizme sahip kızlarda hem de erkeklerde eksikti. Araştırmacılar, otizmli kızların toplumsal kuralların birçoğunu iyi anlamaları açısından büyük avantaja sahip olduklarını belirttiler. Bununla birlikte, empati için güçlü bir kapasite ya da aslında iyi sosyal ilişkiler ve arkadaşlıklar kurabilecek yetenekler göstermediklerini de eklediler. Otizmli kızların tedavilerinde, onların kendi özel ihtiyaçlarına dikkat etmenin önemini vurguladılar. Otizme sahip kızların tedavilerinin, erkeklerden farklı bir yaklaşım ve strateji gerektirebileceğine dikkat çektiler.

Medikaynak Referanslar

Leiden, Universiteit. "Girls are better at masking autism than boys." ScienceDaily. ScienceDaily, 3 April 2017. 

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler