Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Beş ülkede 2 milyondan fazla kişiyi içeren türünün en büyük araştırması, otizm spektrum bozukluklarının %80 kalıtsal genlere bağlı olduğunu tespit etti. Bu sonuç, çevresel nedenlerin riskin yalnızca %20'sinden sorumlu olduğu anlamına gelmektedir. Bu bulgular, günümüzde ABD’de her 59 çocuktan 1’ini etkilediğini söylediği otizmin genetik sebeplerini araştırmak için yeni kapılar açabilir.

Uzmanlara göre bu bulgular, otizmin anne faktörlerinin (örnek olarak; annenin ağırlığı, doğum şekli ya da zamanlaması ya da besin alımı gibi) neden olduğu korkuları hafifletmeye de yardımcı olabilir. Yeni çalışma, maternal faktörlerin rolünü "var olmayan veya minimal" olarak buldu. Araştırmacılar bunun yerine, mevcut çalışma sonuçları otizm spektrum bozukluğu riskinin çoğunluğunun genetik faktörlerden kaynaklandığına dair şu ana kadar elde ettiğimiz en güçlü kanıtı sağladığını belirttiler.

Yeni çalışma, aşılar gibi otizmin sözde ama "kanıtlanmamış olan "çevresel sebeplerine olan ilgiyi azaltmaya yardımcı olabilir. Çocukluk çağında aşılanmayı otizmle ilişkilendiren uzun süredir itibarsız, hileli veriler hala "aşı karşıtı" harekette geniş çapta yankı bulmaktadır. Uzmanlardan oluşan bir ekip, 17 Temmuz'da JAMA Psikiyatri dergisinde yayınlanan yeni çalışmaya ilişkin bir editör yorumunda, çevrenin otizm spektrum bozukluğu riskine katkısının genetiğin katkısından çok daha küçük göründüğünü belirtti.

Çevresel Faktörlerin Etkisi Çok Az

Bununla birlikte, otizm söz konusu olduğunda genetik faktörler sıklıkla göz ardı edilmekte ve bunun yerine çevresel faktörler (aşı korkularında olduğu gibi), asılsız oldukları kanıtlansa bile, halkın ve medyanın büyük oranda dikkatini çekmektedirler. Bilim insanlarına göre, yeni çalışma otizmin nedenleri üzerine yapılan en büyük ve en titiz çalışmadır. Araştırmacılar 1998 ve 2012 yılları arasında Danimarka, Finlandiya, İsveç, İsrail ve Batı Avustralya'da doğan 2 milyondan fazla çocuğun tıbbi geçmişlerin incelediler. Bu çocukların hepsi 16 yaşına kadar izlendi. Grubun 22.000'den fazlası otizm spektrum bozukluğu tanısı aldı ve bu semptomları göstermeye devam etti. Çalışma verileri incelendiğinde bu hastalığı geliştirme risklerinin yaklaşık %80'i genetiğe bağlıydı, geri kalanı henüz tanımlanamayan çevresel nedenlere bağlı risk olarak tanımlanıyordu. Çalışmanın araştırmacı ekibi, yalnızca ihmal edilebilir bir risk miktarının yani yaklaşık olarak risklerin %1'inin anne kaynaklı faktörlerden kaynaklandığını belirtti. Araştırmacılar konu ile ilgili oluşturulan yeni verilerin, ve ilgili daha küçük çalışmalardan gelen sonuçların bulguları ile paralel olduğunu ve sonuçlarının geçerliliğini daha da arttırdıklarını belirttiler.

Medikaynak Referanslar

Jutla A et al. The Architecture of Autism Spectrum Disorder Risk: What Do We Know, and Where Do We Go From Here? JAMA Psychiatry. 2019 Jul 17.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler