Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Kaliforniya Üniversitesi’nden araştırmacıların yaptığı araştırmaya göre düzenli olarak akıllı telefonları ile özçekim (selfie) çekip sosyal medyada arkadaşları ile bu fotoğrafları paylaşan insanlar daha mutlu hissediyorlar. Araştırmacılar öğrencilerin mobil cihazlarındaki bazı basit ölçüp biçme hareketleri ile moral bozukluklarıyla mücadele edebildiklerini buldular.

Araştırmacılar akıllı telefon fotoğraf teknolojileri ile uygulamalar yaparak ve kullanıcıların fizyolojik ve duygusal streslerini ölçerek günlük belli tip görüntüleri çekip paylaşmanın insanlar üzerinde pozitif etki yarattığını gözlemlediler.

Öğrencilerin hayatlarındaki finansal zorluklar, ilk defa evden ayrılmış olmak, yalnızlık ve izolasyon hisleri ve derslerin ağırlığı gibi streslerin öğrencilerin akademik performansını olumsuz etkileyebileceğini söyleyen araştırmacılar bu durumun depresyona neden olabileceğini söyledi.

Öğrencilerin her zaman yanlarında taşıdıkları mobil cihazların stresten kurtulmak için kullanılabileceğini söyleyen araştırmacılar bunun üstüne ek olarak fotoğraf çekip, göndermeyi kolaylaştıran uygulama ve sosyal medya araçlarının bu durumu daha da kolaylaştırdığını söylediler.

Çalışmanın amacını üç farklı alanda fotoğraf çekmenin iyi olma durumu üzerine etkilerinin araştırılması olduğunu söyleyen araştırmacılar bu alanların, kişisel algı (kişilerin kendilerini olumlu yüz ifadelerine zorlaması), kişisel etkililik (kişilerin kendilerini mutlu eden şeyleri yapması) ve pro-sosyallik (kişilerin başkalarını mutlu eden şeyler yapması) olduğunu belirttiler. Çalışmaya 28’i kadın, 13’ü erkek olmak üzere 41 üniversite öğrencisi dahil edildi ve öğrencilere çalışmaya katıldıkları süre boyunca günlük olağan etkinliklerine devam etmeleri söylendi.

Genellikle teknolojinin olumsuz etkileri üzerinde durulduğunu söyleyen araştırmaların gelişen teknolojilerin hayatımıza olumlu katkıda bulunabileceğinin unutulmaması gerektiğini vurguladılar.

Medikaynak Referanslar

Yu Chen, Gloria Mark, Sanna Ali. Promoting Positive Affect through Smartphone Photography. Psychology of Well-Being, 2016; 6 (1)

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler