Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Özel olarak tasarlanan bakteriler, boya sökücü ve el dezenfektanında bulunan kimyasalları havadaki karbondioksitten üretecek şekilde modifiye edilmiştir, yani geleneksel endüstriyel yöntemler ile karşılaştırıldığında negatif emisyon söz konusudur. Karbondioksiti boya sökücü ve el dezenfektanında kullanılan bileşiklere dönüştürmek için tasarlanan bakteriler, endüstriyel kimyasallar üretmenin karbon salınımsız bir yolunu sunabilmektedir.

Illinois'de LanzaTech'ten Michael Köpke ve meslektaşları, etanol üreten bir bakteri olan Clostridium autoethanogenum suşlarını araştırarak etanol yerine boya ve oje çıkarıcı olarak kullanılan aseton oluşturmasını sağlayacak enzimleri belirlemişlerdir. Daha sonra bu enzimlerin genlerini tek bir organizmada birleştirmişlerdir. Dezenfektan olarak kullanılan izopropanol için işlemi tekrarlamışlardır.

Tasarlanmış bakteriler, kimyasalları üretmek için havadaki karbondioksiti fermente etmektedir. Köpke, 'Bira yapımına benzer bir süreç olduğunu düşünebiliriz. Ama alkol yapmak için şeker yiyen bir maya kullanmak yerine karbondioksit yiyebilen bir mikrobumuz var' demiştir. Ekip, ilk deneylerini 60 kat büyüttükten sonra, sürecin her bir kilogram aseton için kabaca 1,78 kilogram karbon ve her bir kilogram izopropanol için 1,17 kg karbon kullanıldıktan sonra durduğunu saptamıştır. Bu kimyasallar normalde fosil yakıtlar kullanılarak üretilmektedir; bir kilogram aseton ve bir kilogram izopropanol için sırasıyla 2,55 kg ve 1,85 kg karbon dioksit salınmaktadır.

Araştırmacılar bu yöntemin yaygın kullanılmasının sera gazı emisyonlarında yüzde 160'a varan bir azalmaya yol açabileceğini söylemektedir.Bu teknik ayrıca çelik üretimi gibi diğer endüstriyel işlemlerden kaynaklanan atık gazlar kullanılarak daha sürdürülebilir hale gelebilir. Illinois, Northwestern Üniversitesi'nden ekip üyesi Michael Jewett, 'Şu anda gezegenle daha iyi bir ortak yaşam yolları bulmaya çalışıyoruz. Bu projenin heyecan verici yanı sürdürülebilir ve yenilenebilir bir temelde biyoloji ile ortak çalışma kapasitemizi ileri götürmesidir. Geliştirdiğimiz yaklaşım gelecek için bir plan sağlıyor ve benzer şekilde karbon emisyonuna yol açmadan başka kimyasalların üretimini de hızlandırma potansiyeli taşıyor' demiştir.

Medikaynak Referanslar

Engineered bacteria produce chemicals with negative carbon emissions, New Scientist, Feb 2022

 

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler