Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü
  • Karantina ve kısıtlamaların çoğu sona erdiğine göre, birçok insan sosyal aktivitelere yetişmeye çalışıyor.
  • Bununla birlikte, COVID-19 pandemisi nedeniyle günlük artan stresle birlikte, çok fazla sosyal aktiviteye çok hızlı girmek sizi bitkin hissettirebilir, zihinsel ve fiziksel sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir.
  • Sağlık uzmanları, dünyayla tekrar daha sık etkileşime girmeye başladığınızda dinlenmeye öncelik vermenin hayati önem taşıdığını söylüyor.

Neden çoğumuz yorgun hissediyoruz?

Sciences University'nin Bloomington, Minnesota kliniği sorumlusu Stacy Boone-Vikingson, "İyi uyuyamamaktan, 'çok fazla enerjiye sahip olmama' duygusuna sahip olmaktan şikayet eden çok daha fazla hasta görüyoruz demiştir.

Artık insanlar kendilerine yeterince zaman ayırmadıklarını ve pandemi kaynaklı ekonomik istikrarsızlık konusunda her zamankinden daha fazla stresli olduklarını fark ediyor.

Esasen, hayatın "nasıl gitmesi gerektiğine dair olağan beklentilerimizin tamamen alt üst olduğu garip bir dönemden geçtik. Artık insanlar dışarı çıkıp bir yılı aşkın süredir görmedikleri insanları görmeye ve aktivitelere (spor etkinliklerine, aile toplantılarına vb) katıldığına göre, "insanların kesinlikle kendilerine tekrar aşırı yüklendiği bir zamandayız diye ekliyor Boone-Vikingson.

Syosset Hastanesi'nde akciğer tıbbı bölümünün şefi olan FACP, FCCP'den Dr. Ian H. Newmark, Healthline'a "pandemi yorgunluğunun artık çok yaygın olduğunu ve hatta kendi Wikipedia sayfasının bile olduğunu söylemiştir.

Pandemi sonrası yorgunluğun işaretleri

Dünyayla daha fazla etkileşime girmeye başladığınızda olağandışı bir tükenme düzeyi yaşayıp yaşamadığınızı anlamanın yolları var mı?

Boone-Vikingson, her zaman enerji seviyenizi değerlendirmeye çalışmanız gerektiğini söylemiştir. Kendinizi özellikle "düşük hissediyorsanız, belki biraz dinlenmek ya da yaptığınız aktiviteye ara vermek iyi bir fikir olabilir.

"Eğer -söz konusu aktiviteyi gerçekleştirmek için- enerjiniz yoksa, o zaman bu pandemi sonrası yorgunluğun işaretidir diye eklemiştir. "Ne yazık ki, şu anda, insanların stres ve endişe ile bu aktivitenin etkisinin farkını anlaması muhtemelen zor."

Boone-Vikingson, endişe ve yorgunluğun kesinlikle birlikte var olabileceğini söyledi ve klinikte birlikte çalıştığı hastaların çoğu, son aylarda hem endişeli hem de bitkin hissettiklerini bildirmiş. İnsanlara sık sık sıcak bir banyo yapmalarını veya yürüyüş yapmalarını tavsiye ettiklerini ekleyerek yeniden enerji kazanmanın ve dinlenmenin yollarını da bulmaya çalışmalarını önermiştir.

İnsanlar birleşik bir endişe ve bitkinlik durumunda olduklarını bildirdiğinde diğer bir önemli tavsiye şeker/şekerli yiyeceklerden ve kafeinli içeceklerden kaçınmaktır - bunu yakıt ikmali olarak düşünebilirsiniz, ancak aslında yorgunluğunuzu veya endişe duygunuzu daha da kötüleştirebilir.

"Bunlar neredeyse yarardan çok zarar veriyor çünkü etkileri geçtikten sonra ruh halinizi ilk halinden daha da aşağıya çekebiliyor. Yani sadece sorunu maskeliyor diye eklemiştir. "Ayrıca, içinde bulunduğumuz bu dönemden özellikle etkileniyorsanız, kahve ve gazlı içecekleri bırakın."

Bu yorgunlukla mücadele için ipuçları

Boone-Vikingson, yorgunlukla savaşmak için birkaç yöntem belirlemiştir.

İlk olarak aktif olmayı önermiştir. Karantina ve kısıtlamalarla geçen bir yıl boyunca, birçok insan, zamanını hareketsiz ve pasif bir şekilde ekranların önünde oturarak geçirmiştir. Bu nedenle yürüyüşe çıkılabilir veya hızlı bir antrenman yapılabilir. Ayrıca, yoga ve meditasyon, stres ve kaygıyı yönetmek için diğer önerilerdendir.

Newmark, "Özellikle egzersiz, karantinanın fiziksel ve psikolojik etkilerinin yanı sıra aşılanmış veya dış ortamlarda bulunan bireylerle yapılan sosyal aktivitelerle başa çıkmaya yardımcı olacaktır dedi. "Birçok insan, sıcak aylarda restoranlarda, açık havada yemek yemenin zihinsel sağlıklarına önemli ölçüde yardımcı olduğunu ve onlara normale dönüş hissi verdiğini keşfetti.

Boone-Vikingson ayrıca, özellikle birçok kişi pandemide kapılarına teslim edilen paket servisi tercih ettiğinden, zengin içerikli beslenmeye de dikkat çekmiştir. Dengeli bir yemek pişirmek için zaman ayırmanın, "vücudumuzun iyi kalması için ihtiyaç duyduğu daha kaliteli ve besleyici gıdalar" içeren tarifleri benimseme olasılığınızı artırdığını öne sürmüştür.

Bir diğer önemli öneri ise hidrasyondur. Boone-Vikingson, vücudumuzun performansını korumak için gün içerisinde bol su içmenin çok önemli olduğunu söylemiştir. Hidrasyon eksikliği, zihninizin ve diğer organların en iyi şekilde çalışma yeteneklerini ciddi şekilde bozabilir.

Newmark, çoğumuzun COVID-19 sırasında yaşadığı yorgunluk ve artan kaygı duygusunun yakın zamanda geçmeyebileceğini de vurgulamıştır. Bu nedenle dinlenmeden egzersize ve sıvı alımına kadar Boone-Vikingson'ın tavsiyelerini uygulamak çok önemli olabilir.

Newmark, "Başlangıçta kısıtlamaların azaltılması ve işletmelerin ve restoranların yeniden açılmasıyla birçok insan rahatlamış olsa da, şimdi birçok kişide başta aşısızlarda COVID vakalarındaki önemli artışla ilgili bir depresyon hissi var." dedi. "Aşıya rağmen, bireylerin daha yeni virüs türlerine yakalanmaya eğilimli olabileceğine dair bir korku da var."

Bunun, daha yüksek alkol ve uyuşturucu kullanımı gibi sağlıksız başa çıkma mekanizmalarının artmasına yol açtığını da belirtmiştir.

"Pandemi sırasında zihinsel sağlık üzerinde gördüğümüz en büyük etkiler kaygı, üzüntü, depresyon ve yorgunluktur ve insanlar karantinadan çıktıkça umarım bunun dağıldığını göreceğiz demiştir.

"Günün sonunda, bu toplumsal yeniden açılma döneminde daha iyi hissetmenin en büyük yollarından biri, en çok özlediğiniz kişilerle etkileşim kurmaktır. Arada kendinize gerekli molaları verdiğinizden emin olun." diye de eklemiştir Newmark.

Medikaynak Referanslar

"Post-Pandemic Exhaustion May Be Affecting You More Than You Realize". Healthline, 2021, https://www.healthline.com/health-news/post-pandemic-exhaustion-may-be-affecting-you-more-than-you-realize#Easing-into-a-post-pandemic-world. Accessed 16 Aug 2021.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler