Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Uykusuzluk bağışıklık sisteminizi zayıflatabilir, vücuttaki iltihabı artırabilir ve sizi virüs ya da diğer patojenlere karşı daha savunmasız hale getirebilir.

New York Lenox Hill Hastanesi'nde kıdemli bir nöropsikolog olan PhD Brittany LeMonda bir demecinde "Uykunun vücudumuzdaki fizyolojik tepki açısından doğrudan bağışıklık ile ilişkili olduğunu biliyoruz: Uyuyamazsak bağışıklık sistemimizi azaltabiliriz, vücuttaki iltihabı artırabiliriz, ki bu da daha fazla olmaya yol açabilir çeşitli virüslere veya çevremizdeki her şeye karşı savunmasız dedi.

Başka bir deyişle, uyku kaliteniz sizi COVID-19'dan korumak için doğrudan bir rol oynar. Bu nedenle, el yıkama ve sosyal uzaklaşma gibi hastalığı önlemek için önerilen tüm hijyen davranışlarına ek olarak, uyku sağlığınızı kendinizi korunmanın bir başka yolu olarak düşünün.

İşte bu stresli ve belirsiz pandemi zamanlarında bile rahatlamanıza ve iyi bir gece dinlenmenize yardımcı olacak birkaç yararlı ipucu;

1. Rutini Sürdürün

Hayatınız nasıl etkilendiğine bakılmaksızın, iyi bir uyku çekmek için düzenli bir rutine sahip olmak son derece önemlidir. "Bu aslında hayatlarımızı bu kadar farklı bir şekilde nasıl yaşadığımızı hatırlamamız ve dikkatli olmamız gereken bir zamandır. Bu yüzden hayatımızı mümkün olduğunca rutinimize yakın tutmalıyız dedi. Columbia Üniversitesi psikiyatri bölümünde psikolog ve araştırma bilimcisi olan Navya Singh, ayrıca şunları söyledi: "Evden çalışıyorsanız, her zamanki saatlerde kalkın ve giyinin. Başka bir sonraki odaya gidebilir veya yatak odanızdan çalışabilirsiniz ancak aynı rutin ve normalite hissine sahip olursunuz, bu da daha az rahatsız olmanıza yardımcı olur dedi.

2. Aşırı Gün Ortası Uyuklamalarından Uzak Durun

Kendinizi pandemi nedeniyle kendi kendine karantina veya evden çalışma durumunda bulduysanız, yatağınız veya kanepeniz fazlaca aklınızı çeliyor olabilir. Kendiniz için bir rutin oluşturmanın önemine ek olarak aşırı uyuklamadığınızdan emin olun çünkü bu, gün boyunca uykulu bir ruh haline sahip olmanıza sebep olabilir, düzenli bir uyku rutinini değiştirebilir veya bozabilir.

LeMonda, normal bir uyku rutinine sahip olmanın "tüm gününüzü dengelemenize yardımcı olacağını söyledi. Uyuklamak yerine, bu sağlıklı rutini erken kalkmak ve işleri yapmaya başlamak için kullanın.

3. Evde Spor Yapın

Evet, spor salonunuz muhtemelen kapalı, ancak egzersiz hala günlük yaşamınızın bir parçası olmalıdır. Günlük egzersiz, özellikle uyku için hala önemlidir. Sosyal distancing ve evde kalma emirleri size seçeneklerinizin sınırlı olduğunu hissetirebilir ancak evinizden ayrılmadan etkili bir şekilde egzersiz yapmanın birkaç yolu vardır. "Gün boyunca egzersiz yapmak gerçekten önemlidir, dedi LeMonda, "Bunun patofizyolojik nedenlerle daha iyi bir uykuya bağlı olduğunu biliyoruz: Eğer uygularsak daha yorgun hissedeceğiz. Ayrıca spor yaptığımız gün bize zor gelen bir işi tamamladığımız için daha başarılı hissedeceğiz

Fiziksel eforun uyarılması uykuya dalmayı zorlaştırabileceğinden, yatmadan birkaç saat sonra egzersiz yapmamaya özen gösterin.

4. Haberlere Olan Erişiminizi Sınırlandırın

Şu anda günlük yaşama nüfuz eden COVID-19 haber ve bilgilerinin sürekli üzücü akışından kaçmak neredeyse imkansız. Ve evet, 7/24 bir pandemi haber döngüsünü tüketmek kaygınızı hızlandırır ve uykunuzu etkiler.

Günde kaç kez telefonunuzu kontrol ettiğinizi ve koronavirüs ile ilgili haberleri ne kadar süreyle okuyacağınızı sınırlamaya özen gösterin. Singh ayrıca haberin kafeine benzer şekilde ele alınmasını tavsiye ediyor: yatmadan önce tüketmeyin.

5. Mavi Işığa Maruz Kalma Sürenizi Kısıtlayın

İnternet, dünyanın dört bir yanındaki insanların kendi kendine karantinaya almaları veya barınmalarına izin verildiği bir zamanda iletişim ve eğlence için paha biçilmez bir araç olduğunu kanıtlamıştır. Ancak, gün boyu ekrana bakmak uyku düzeniniz için faydalı değildir.

LeMonda, "Uykudan önceki bir saat içinde fişleri çekmeye ve gerçekten TV izlememeye, telefonları bırakmaya ve kesinlikle endişe yaratabilecek bir şey izlememeye davet ediyoruz dedi. Bunun yerine, yatmadan önce eğlence aracı olarak kitap okumak veya müzik dinlemek gibi aktiviteleri önerir.

6. Aşırı Alkol Tüketiminden Kaçının

LeMonda, "İçersek anlık daha iyi hissedebiliriz ve daha iyi uyuyacağımızı düşünebiliriz aslında bu yanlıştır, iyi ve verimli bir uyku alamayız dedi. "Güne uyandığınızda hissettiğiniz kesinlikle iyi bir uykunun göstergeleri değil.

Alkol, stres ve endişe ile de başa çıkmak için sağlıklı bir çözüm değildir. Bir-iki kadeh alkol ve zayıf uyku, bağışıklık sistemini azaltmada gerçek bir etkiye sahip olabilir.

Medikaynak Referanslar

Stress About COVID-19 Keeping You Awake? 6 Tips For Better Sleep". Healthline, 2020, https://www.healthline.com/health-news/how-to-get-better-sleep-during-the-covid-19-outbreak#5.-Limit-blue-light-exposure-near-bedtime. Accessed 12 May 2020.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler