Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

"COVID-19'un havuzlarda, hidromasajlı küvetlerde veya su oyun alanlarında su yoluyla yayılabileceğine dair hiçbir kanıt yok diyor CDC'nin Topluluk Müdahaleleri ve Risk Altında Görev Gücü, COVID-19 Yanıtı'nın ortak lideri Grant Baldwin. "Havuzun tüm gereksinimleri, bakımı ve dezenfeksiyonu sağlandıysa beklenen sonuç virüsü öldürmesidir."

Water Research'ün Temmuz 2020 sayısında baskı öncesinde çevrimiçi yayınlanan su ortamlarındaki koronavirüslere ilişkin verilerin kapsamlı bir incelemesi, COVID-19'un suda yayılmadığı fikrini desteklemektedir.

Ancak yüzme sezonunu açmadan önce, virüssüz bir havuzun risksiz bir yüzme sezonu anlamına gelmediğini unutmayalım. Yine de COVID-19'u kontamine bir yüzeyden veya kişiden kişiye temastan yakalayabiliriz.

"Havuzda birine yakınsanız ve önünüzde öksürüyor, hapşırıyor veya çığlık atıyorsanız, sıvı değişiminden dolayı sizi riske atacak bir durum var demektir. diyor Baldwin. "Ama bunun nedeni klorlu bir havuzda olmanız değil, bunun nedeni sosyal mesafe sorununu kırmanızdır.

Gitmeden Önce

Baldwin, bu yaz aileniz için neyin güvenli, neyin güvenli olmadığına karar verirken yerel, eyalet ve topluluk kurallarınızı kontrol etmenizi ve kendinize bazı temel COVID-19 soruları sormanızı öneriyor.

  • 65 yaş üzerinde misiniz veya 65 yaş üzeri bir bireyle yaşıyor musunuz? Ciddi bir sağlık sıkıntınız var mı? COVID-19'dan ciddi bir enfeksiyon kapma riski yaş ve belirli tıbbi durumlar ile artan bir durumdur.
  • Siz ve etkileşimde bulunacağınız kişiler, maske takmak ve el yıkamak gibi enfeksiyonu önleyici adımları izliyor musunuz?
  • Etkinlik sizi başkalarıyla yakın temasa sokacak mı? Eğer öyleyse, 6 metrelik sosyal mesafeyi makul bir şekilde koruyabilecek misiniz?
  • Eşyalarınızı paylaşmaktan kaçınmalısınız ancak paylaşmanız gerekiyorsa her kullanım arasında temizlemeye ve dezenfekte etmeye hazır mısınız?
  • Topluluğunuzdaki mevcut COVID-19 düzeyi nedir? Baldwin, "Topluluk bulaş düzeyi ne kadar düşük olursa dışarı çıkmanız o kadar güvenli diyor.

Havuzdayken

Havuz çantanızda her kişi için bol miktarda el dezenfektanı, ayrı içecek şişeleri, havlular, oyuncaklar, gözlükler vb. eşyalar bulunmalıdır. Ve elbetteki, koruyucu yüz maskeleri.

Şnorkelle dalışta kullanılanlar maskeler su için yapılır. Aslında, bazı bilim adamları, şnorkel maskelerini sağlık çalışanları için koruyucu ekipman olarak kullanmanın kötü bir fikir olmadığını söylüyor. CDC, sudayken asla bez maskesi takmamanız gerektiğini söylüyor. Bez maske ıslandığında ağırlaşır ve bu nefes almayı zorlaştırır.

Havuz güvertesinde, tuvaletlere ve diğer kamu binalarına girerken veya suda olmadığınızda başkalarıyla etkileşime girerken mutlaka maske takın.

Baldwin, havuz içinde ve dışında 6 metrelik sosyal mesafeyi korumaya özen göstermeyi vurguluyor. Ne kadar yakın olduğundan emin değil misiniz? Havuz makarnalarını kaba bir kılavuz olarak kullanabilirsiniz.

Unutmayın, özel COVID-19 havuz kuralları eyaletten topluma ve mahalleye göre değişir. Bir bölgede yasak kaldırıysa bile, denetim yapan kişiler havuzun güvenli bir şekilde işletilemeyeceğini düşünürlerse bir havuzu kapalı tutma yetkisine sahiptir. Güvenliği teşvik etmek ve mikropların yayılmasını azaltmak için, yeniden açılan havuzlar tüm havuz mobilyalarını kaldırmış veya sosyal mesafeye olanak sağlamak için mobilyaların aralarında oturacak şekilde yerleştirilmiştir. Bazı yüzme havuzları kapasiteyi sınırlandırır ve rezervasyon gerektirir.

Ayrıldıktan Sonra

Klor, koronavirüsü etkisiz hale getirmiş gibi görünse de, bir havuza dalmak, eski moda el yıkamanın yerini almaz. Havuzdan çıktıktan sonra ellerinizi 20 saniye sabun ve suyla yıkayın veya en az %60 alkol içeren el dezenfektanı kullanın. Yanınızda getirdiğiniz havuz oyuncakları, sandalyeler ve diğer ekipmanları temizlemeyi ve dezenfekte etmeyi ihmal etmeyin.

Keyifli bir yüzme için lütfen önlemlerinizi almayı unutmayın, şimdiden iyi eğlenceler.

Medikaynak Referanslar

"Is It Safe To Go To The Pool?". Webmd, 2020, https://www.webmd.com/lung/news/20200612/is-it-safe-to-go-to-the-pool. Accessed 23 June 2020.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler