Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Pandemi sırasında, Instagram Live'daki görüntülemeler bir haftada iki katına çıktı.Facebook Messenger grup video görüşmelerinde %70 artış bildirdi ve WhatsApp kullanımında %40 artış görüldü.

ABD'de Oregon'da yaşayan bir psikolog, Deviced!: Hayat Dengesi ve Dijital Dünyada Teknoloji kitaplarının yazarı Doreen Dodgen-Magee, "Telefonlara sarılmak bilinmeyenle başa çıkma mekanizmasının bir parçası diyor. "Ekranlarımıza ve sundukları yeniliklere bağlı kalarak daha az endişeli hissetmeyi umuyoruz.

"Koronavirüs krizinin New York'u ele geçirmesinden birkaç hafta önce Instagram'ı silmiştim. Bakkal kuyruğunda dururken veya metro platformunda beklerken dikkatsizce uygulamada gezinmekten bıktım. Uygulamasız 1 hafta sonunda telefonumu sık sık açmadığımı fark ettim ve bana garip bir özgürlük hissi verdi. " diyor Dodgen-Magee ve devam ediyor: "Sonra karantina başladı. Kendimi dünyadan tamamen kopmuş hissettim ve herkesin pandemi stresiyle nasıl başa çıktığını görmek için umutsuzca sosyal medyaya ihtiyaç duydum. Instagram'ı tekrar indirdim. Ancak bu kez, uygulamada geçirdiğim vakit israf gibi gelmemeye başladı. Artık bir amacım vardı; fiziksel olarak insanlara erişemediğim için telefonumla onlara ulaşmak. Karantina ile nasıl başa çıktıklarını görmek için dünyadaki arkadaşlarımla bağlantı kurmak istedim. Hangi markaların nerelere maske bağışı yaptığını merak ettim. Ünlü aşçıların artık yemeklerini kullanma konusunda tavsiyelerine ihtiyaç duydum. "

Doreen, karantinanın 2.haftasını şu şekilde anlatıyor: "2 haftadan sonra kendimi tekrar başladığım yerde buldum. Kendimi ne zaman olumlu bir paylaşım görmek için uygulamada bulsam insanların panikleri ve endişe uyandırıcı içeriklerle karşılaşmaya başladım. Bu bana iyi hissettirmemeye başladı."

Pandemi günlerinde ekran süremizi azaltmak sadece ekran kilitlerini kapatmak kadar kolay değil malesef. Tüm dünyamız şu anda elektronik cihazlarımızda, güncelliği kaybetmemek, insanlarla iletişimde kalmak ve hatta işimizi yapabilmek için ekranlara kitlenmek zorundayken dijital anksiyetemizi nasıl azaltabiliriz?

Ekran Süresini Sınıflandırın

Bu konuda, Kapat ve Ekrana Gözlerini Dikmeyi Bırak isimli kitabın yazarı Tanya Goodin'in birkaç önerisi var: Dijital kaynaklı kaygıyı azaltmak için yararlı olan ekran süresi ile zararlı olan ekran süresi arasında kesin bir sınırın çizilmesini öneriyor. Egzersiz videoları, müze turları veya yemek dersleri gibi olumlu amaçlar için kullanılıyorsa sosyal medyada zaman harcamak uygundur. Aynı şey haber kontrolü için de geçerli. "İnsanlar sosyal medyaya güvende hissetmek için girdiklerini söylüyorlar ama bu gerçek bir sorun çünkü artan sosyal medya kullanımı artan stresi beraberinde getiriyor."

Rutinlerinizi Belirleyin


Goodin, insanların sabah ve öğleden sonra rutinlerini ayarlamalarını öneriyor. "Artık işe gidip gelme zamanınız olmadığından, günlük aktiviteleriniz için belirli zaman çizelgeleri oluşturmazsınız. Bunları yaratmak zorundayız. Goodin, iş ve oyun arasında ayrım yapmaya yardımcı olmak için insanların farklı etkinlikler için farklı cihazlar kullanmalarını da öneriyor. "Dizüstü bilgisayarınızı iş cihazınız, telefonunuzu oyun aygıtınız olarak kullanabilirsiniz. Yani işinizle ilgileniyorsanız telefonunuzu minimum kullanın, kendinize vakit ayıracağınızda da iş bilgisayarınızdan uzaklaşın."

Kaliteyi Arayın

Psikolog Dodgen-Magee, mevcut olan her içeriğe bağlı kalmak yerine ilgi çekici ve anlamlı içerikler aramanızı önerir. Neyse ki, pandeminin ortasında, yararlı sosyal medya içeriği her zamankinden daha fazla ve yaygın.

Çevrimdışı Olun

Video görüşmeleri şu anda hayatımızı sürdürüyor gibi görünse de -toplantılar, canlı yayınlanan egzersizler, arkadaş toplantıları ve hatta akşam yemeği partileri için-, Zoom tükenmişliği gerçekten var. Ekran kaygısının etkisini azaltmak için, başkalarıyla iletişim kurmanın diğer yollarını unutmamak önemli. "Bazı alternatifleri düşünün. Sesli aramalar - hala varlar, diyor Goodin. "Bire bir telefon görüşmesi, aynı anda on kişiyle [Zoom'da] iletişim kurmaktan çok daha zengin bir deneyim.

Goodin, "Ekran içermeyen yapabileceğimiz çok şey var diyor. Dergilere abone olarak veya fiziksel olarak bulmaca çözerek cihazlarımızdan uzaklaşabiliriz. Birçok insan da kitaplara yöneliyor. Elbette pandemi içermeyen kitaplar...

"Geçen hafta sonu, kanepede 2 saat oturup kitap okudum. Telefonumu kapattım ve penceremin dışındaki pırıl pırıl görüntüye rağmen 2 saat kurgusal, koronavirüs ile ilgili olmayan bir dünyada yaşadım. O gece, birkaç metin göndermeden önce, 12 saat boyunca telefonumu kapattım ve başka bir odaya attım. O zaman birkaç ay önceki yaşadığım o özgürlüğü tekrar yaşadım. O an anladım dijital kaygıyı kontrol edemeyebilirim ama en azından belirli periyotlarla ekranımı kapatıp özgürleşebilirim." diyor Goodin.

Medikaynak Referanslar

Holland, Mary. "How To Take A Digital Detox During The Covid-19 Pandemic". Bbc.Com, 2020, https://www.bbc.com/worklife/article/20200513-how-to-take-a-digital-detox-during-the-covid-19-pandemic. Accessed 20 June 2020.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler