Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Geçen yıl, dünya çapında kanser tarama programları, SARS-CoV-2 enfeksiyon oranları küresel olarak artarken durma noktasına gelmiştir. Uzmanlar bu yavaşlamanın etkisinin şimdi netleştiğini belirtmişlerdir. Onkologlar binlerce kanser teşhisinin eksik olduğunu ve bu yüzden bunun daha ileri kanserlere ve gelecek yıllarda daha yüksek ölüm oranlarına yol açacağından endişe duyduklarını ifade etmişlerdir. Permanente Medical Group, Fremont, California'da görevli bir cerrahi onkolog olan Sharon Chang, bunun sağlık sistemimizi sallayan bir deprem olduğunu hissettiğini ve tahminine göre, en azından önümüzdeki birkaç yıl içinde muhtemelen bunun yansımalarını göreceğimizi belirtmiştir. Sharon Chang’ın Kaliforniya'nın 17 Mart 2020'deki yerinde barınma siparişinin bir sonucu olarak mamografi taramasındaki yavaşlamanın etkilerini analiz eden bir çalışmanın kıdemli yazarı olduğu bildirilmiştir. Takip eden 2 ayda, 21 Kaiser Permanente tıp merkezinde 2019'un aynı dönemine göre %64 daha az meme kanseri teşhisinin olduğu gözlemlenmiştir.

Kaliforniya Üniversitesi, San Francisco, East Bay Cerrahi Programı'nda araştırma görevlisi olan ortak yazar Annie Tang, Medscape Medical News'e verdiği demeçte, verilerinden onu en çok şaşırtan şeyin, kayıp lezyon meme kanseri hastalarının sayısı olduğunu belirtmiştir. Başka bir yerde de benzer bir tablo ortaya çıkmıştır. Massachusetts General Brigham sağlık sisteminden yapılan bir araştırma, Boston, Massachusetts'te, pandemik kapanmanın ilk 3 ayında tahmini 1438 kanserli ve kanser öncesi lezyonun kaybolduğunu ortaya koymuştur. Bu çalışmada, araştırmacılar meme kanseri (mamografi), prostat kanseri (prostata özgü antijen testi), kolorektal kanser (kolonoskopi), rahim ağzı kanseri (Papanicolaou testleri) ve akciğer kanseri (düşük doz BT) için tarama oranlarını değerlendirmişlerdir. Pandeminin ilk zirvesindeki tarama oranları, 2019'da bir önceki ve sonraki 3 ay ve aynı 3 ay boyunca olanlarla karşılaştırılmıştır. Sonuçlar, üç kontrol dönemine kıyasla en yüksek pandemi döneminde tarama oranlarında belirgin bir düşüş göstermiştir. Tüm tarama testlerinde düşüşler meydana gelmiş olmakla birlikte -%60 ile -%82 arasında değişmiştir. Tarama testlerindeki azalmalardan kaynaklanan kanser teşhislerinde -%19 ila -%78 arasında değişen önemli düşüşlerin de olduğu gözlemlenmiştir.

Ülke çapında bir Tarama Zamanı kampanyası

Dana Farber / Brigham ve Kadınların Prostat Kanseri Programının eş-direktörü FACS kıdemli yazar Quoc-Dien Trinh, sorunun, onları prepandemik sayılara geri döndürmek için ne kadar çalışma yapılması gerektiğini anlamalarını sağladığını belirtmiştir. Kanada'nın Alberta eyaletinde, pandeminin ilk günlerinde kanser teşhislerinde benzer bir azalma meydana geldiği bildirilmiştir. Alberta Sağlık Hizmetleri Kanser Stratejik Klinik Ağı (SCN) kıdemli tıbbi direktörü Dr.Doug Stewart, 2020'nin sonunda Alberta'nın yaklaşık 2000 invaziv kanser vakası ve 1000 invazif olmayan kanser vakasını kaçırdığını belirtmiştir. Stewart, zorunlu bir kanser kaydı aracılığıyla Alberta'daki kanser teşhislerini neredeyse gerçek zamanlı olarak takip edebildiğini belirtmiştir. Stewart, kapatıldıktan sonraki bir ay içinde, invaziv kanser teşhisinde %30 azalma ve çoğunlukla tarama programları tarafından tespit edilen preinvaziv kanser türlerinde %50 azalma olduğunu da sözlerine eklemiştir. Amerika Birleşik Devletleri'nde 8 Nisan'da ülke çapında bir Tarama Zamanı kampanyası halka açılmıştır. Araştırmacılar bu kampanyanın farkındalık yaratmayı ve yerel tarama randevularına kolay erişim sağlamayı amaçladığını belirtmişlerdir. Bu çaba, ulusal kar amacı gütmeyen kuruluşlar olan Community Oncology Alliance ve CancerCare arasındaki bir ortaklık olmakla birlikte kısmen 13 ilaç şirketi tarafından desteklenmektedir.

Medikaynak Referanslar

Helen Leask, Cancer Screening Stopped by Pandemic: Repercussions to Come?, Medscape, April 07, 2021

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler