Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

İngiltere'de Bath Üniversitesi'ndeki bilim adamları, Parkinson hastalığının başlangıcıyla oldukça ilgili olduğu düşünülen bir dizi protein yapısı keşfettiler. Bu yapıların daha fazla analiz edilmesinin, şu anda mevcut bir tedavisi olmayan, dünyadaki en hızlı büyüyen nörolojik durum olan bir hastalığın potansiyel tedavisi için yeni bir yol açacağı umulmaktadır.

Parkinson's UK'ye göre, Birleşik Krallık'ta 1 milyondan fazla insan - ya bu durumla yaşayarak ya da bir arkadaşı, meslektaşı ya da aile üyesi olarak bu hastalıktan etkileniyor . Son tahminler, 2020'de Birleşik Krallık'ta yaklaşık 145.000 kişinin Parkinson teşhisi ile yaşadığını gösteriyor. Hastalık, belirli bir proteinin "yanlış katlanması" ile karakterize edilir, burada bozulur ve sonra arızalanır. Bath'daki araştırmacıların üzerinde çalıştığı protein - alfa-sinüklein (αS) - tüm insan beyninde bol miktarda bulunur. Yanlış katlandıktan sonra, Lewy cisimcikleri olarak bilinen büyük kütleler halinde birikir. Bu kütleler, dopamin üreten beyin hücrelerine toksik olan ve ölmelerine neden olan ince αS liflerinden oluşur. Parkinson Hastalığının semptomlarını tetikleyen dopamindeki bu düşüştür. αS yapısı ve Parkinson'da oynadığı rol hakkında pek çok araştırma yapılmıştır, ancak neredeyse tüm çalışmalar proteinin bakterilerden saflaştırıldığı ve izole olarak çalışıldığı laboratuvar test tüplerinde yapılmıştır. Bu tür araştırmalar, canlı beyinde αS liflerinin hücre zarlarını oluşturan ve canlı hücrelerde hem yapılarında hem de metabolizmalarında önemli bir rol oynayan büyük yağlı maddeler olan 'fosfolipidlerin' varlığında oluştuğu gerçeğini gözden kaçırır.

Nature Partner Dergisi'nde - Parkinson hastalığında yayınlanmış olan yeni Bath çalışmasında, Profesör Jody Mason ve Biyoloji & Biyokimya Bölümü'nden ekibi, αS'nin fosfolipidlerin varlığında nasıl yanlış katlandığını inceledi. Daha önce hiç gözlemlenmemiş bir dizi yanlış katlanmış protein yapısı keşfettiler. Bu αS lifleri, daha önce bildirilenlerden daha büyüktü ve çarpıcı çeşitlilikte şekiller aldı. Bazıları düz kurdeleler oluşturdu, diğerleri uzun, dalga benzeri sarmallar şeklinde görünürken, diğerleri halen daha kompakt ve hacimliydi. Bath araştırmacıları, keşiflerinin Parkinson araştırmalarında yeni bir dönemin başlangıcına işaret edeceğini umuyorlar. Çalışmaları, yanlış katlanmış αS liflerinin ayrıntılı analizinin temelini oluşturur. Bu liflerin yapısı daha iyi anlaşıldıktan sonra, bilim adamları hangi versiyonların hastalığa neden olduğunu ve hangilerinin olmadığını araştırabilecekler. Buradan, ilaçları patojenik formlara karşı test edebilecekler. Bu, Parkinson ve diğer nörolojik rahatsızlıklar için bir çare bulmada ileriye doğru büyük bir adım teşkil edecektir.

"Bu yanlış katlanmış proteinlerin, Parkinson hastalığına ciddi şekilde karıştığını biliyoruz. Dahası, alfa-sinükleinin nörotransmisyon ve hücre sinyallemesinde önemli olduğu bilinmektedir. Beyin hücresi zarlarıyla etkileşimi göz önüne alındığında, fosfolipidlerin varlığında bu yapıların keşfi, proteinin hastalığa neden olan bir biçimini bulma arayışımızda geniş kapsamlı etkilere sahip olabilir." diyor , Bath Üniversitesi Biyoloji & Biyokimya Bölümü Profesörü Jody Mason.

Araştırma yardım kuruluşu Parkinson's UK, αS'nin beyinde oynadığı rolü anlamak için 3,5 milyon sterlin üzerinde yatırım yaptı. Bu proteinin sırlarını açığa çıkarmanın, duruma bir çare bulmanın anahtarı olabileceğini kabul ediyor. Parkinson's UK araştırma müdürü Dr Beckie Port, "Alfa-sinükleinin farklı yapılar oluşturduğu biliniyor ve araştırmacılar, Parkinson'da proteinin hangi formlarının toksik olabileceği ve beyin hücrelerinin yayılması ve kaybıyla bağlantılı olabileceği ile giderek daha fazla ilgilenmeye başladılar - bu, proteinin doğru formunu hedefleyen tedaviler geliştirmek için gereklidir. "Beyin hücrelerinde bulunması muhtemel olan proteinin farklı yapıları hakkındaki anlayışımızı ilerleten bu Bath Üniversitesi çalışması, bir gün Parkinson'un ilerlemesini durdurabilecek tedaviler geliştirmenin yolunu açmaya yardımcı olmaktadır."

Medikaynak Referanslar

Meade, R. M., et al. (2020) A series of helical α-synuclein fibril polymorphs are populated in the presence of lipid vesicles. npj Parkinsons Disease. doi.org/10.1038/s41531-020-00122-1.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler