Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Yürümekte güçlük çeken Parkinson hastalığı olan kişiler genellikle yürüyüşlerindeki değişiklikleri yönetmelerine yardımcı olacak yolları araştırmaktadır. Tüm bedene uyan bir çözüm yoktur, ancak çok çeşitli yürüyüş tazminat stratejileri Parkinson hastalığına sahip birçok kişiye yardımcı olabilmektedir.

Parkinson hastalığı ile ilişkili katılık ve kas sertliği, diğer zorlukların yanı sıra hastanın küçük adımlar atmasına ve yavaş yürümesine neden olabilir. Hastalık ilerledikçe donma atakları gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Donma, hareket etmeye devam etmeyi, tekrar gitmeyi ve dar alanları veya dönüşleri yönetmeyi zorlaştırır. Vücudun bu duyarlılık eksikliği düşmelere ve buna bağlı yaralanmaları artırabilir.

Parkinson hastalığı olan kişiler yürüme bozukluğunun üstesinden gelmek için kendi stratejilerini icat edebilir ya da bu teknikleri uzmanlardan öğrenebilirler.

Hollanda, Nijmegen’de Radboud Üniversitesi Tıp Merkezi'ndeki araştırmacılardan yapılan yakın tarihli bir ankete dayalı çalışma, bu stratejilerin ne kadar yaygın olarak bilindiğini ve kullanıldığını, nasıl ve neden etkili olduklarını araştırmıştır. Çalışma yazarı Dr. Anouk Tosserams'a göre, "Parkinson'lu insanların, hareketli ve bağımsız kalmak için yürüme zorluklarının üstesinden gelmek için kendiliğinden yaratıcı ‘dolambaçlı yollar’ ortaya çıkardıklarını biliyoruz. Örneğin, insanlar bir metronomun ritmine, başka bir kişinin yürüyüşünü taklit ederek veya kafalarında sayarak yürürler, bunun gibi stratejileri bulduk. İnsanlar genellikle kendileri ve benzersiz koşulları için daha iyi çalışan stratejiler bulurlar. İhtiyaç duyduklarında, insanlar genellikle kendileri ve benzersiz koşulları için daha iyi çalışan stratejiler bulurlar. yorumunda bulunmuştur.

Araştırmaya göre, yürüyüşü ikame eden stratejiler genellikle aşağıdaki 7 taneden biri oluyor.

1. Dış işaretler: İşitsel, görsel veya somato-sensoriyel ipuçlarını kullanma sırasıyla bir metronom, lazer ayakkabıları veya titreşimli çoraplar gibi

2. İç işaretler: Örneğin sayarak bir kişinin yürüyüşüne odaklanmak

3. Denge gereksinimlerinin değiştirilmesi: Daha geniş dönüşler yapmak, adım atmadan önce stratejik ağırlık merkezi değişimleri ya da yürüteç kullanmak

4. Zihinsel durumun değiştirilmesi: Gevşeme tekniklerinin uygulanması

5. Eylem gözlemi ve motor görüntüleri: Hareketi görselleştirmek veya başkasının yürüyüşünü izlemek ve yürüyüşlerini taklit etmek

6. Yeni bir yürüyüş düzeninin uyarlanması: Atlama veya geriye doğru yürüme gibi

7. İleriye hareket etmek için bacakları farklı bir şekilde kullanmak: Örneğin bisiklet veya kaykay sürerek veya sürünerek

Parkinson Hastalarına Yapılan Anket

Yürüme bozukluğunu aşan 4324 Parkinson hastasına yapılan ankete katılanların % 52'sinin geçen yıl en az bir kez düştüğünü ve % 35'i yürüyüşlerinin normal günlük aktivitelerini yapma yeteneklerini kısıtladığını söylemiştir. Araştırmacılar Parkinson'lu bireylerin genellikle denge, düşme, karıştırma, sendeleme ve yürüyüşün donması ile ilgili zorluklar bildirdiğini belirtmiştir. Donma, zorlu bir seyirden, endişeden veya tepsi taşımak gibi ikincil bir görev tarafından dikkatin dağılmasından kaynaklanabilmektedir. Anketler, birçok insanın düzenli olarak yürüyüş ikamesi stratejileri kullandığını ortaya koysa da çoğu değişik seçeneklerin tümünü kapsamamıştır. Ankete katılanların sadece %4'ü stratejilerin yedisine de aşinaydı ve katılımcılar arasında bilinen strateji sayısı ortalama yaklaşık 3 idi. Ankete katılanların %23'ü hiçbir yürüyüş ikame stratejisini denememiş ve %17'si bunları hiç duymamıştı. Katılımcıların çoğunun aşina olduğu stratejiler; %47; dış işaretleri kullanma ve %45'i iç işaretleri kullanma idi. Sadece %14'ü eylem gözlemini ve motor görüntülemeyi duymuştu.

Stratejiler Etkili Miydi?

Bir stratejiye aşina olan ve bunu deneyen katılımcıların çoğu bunu yararlı bulmuştu. Dış işaretleri kullanmanın diğer stratejilerden biraz daha az etkili olduğu bildirildi, ancak genel olarak tüm stratejiler faydalı oldu. Radboud Üniversitesi Tıp Merkezi'nden Dr. Tosserams ve ortak yazar Dr. Jorik Nonnekes, Medical News Today'e aynı yolda yürüyen diğer insanlar tarafından nispeten daha az fark edilebildiklerini, damgalanma veya utanç duygularından kaçındıkları için diğer stratejilerin de tercih edilebileceğini söyledi.

Ekip, bir stratejinin bildirilen etkinliğinin, insanların kullandığı koşullara bağlı olduğunu saptadı.

İç işaretleri kullanma, katılımcıların yürümeye başlamak için kullandıkları zamanın %73'ünde yararlı iken durmak istedikleri zamanların sadece %55’inde işe yaramıştı. Benzer şekilde, hareketi görselleştirmek dış mekânda en iyi şekilde çalışan yöntemdi ve neredeyse iç mekânda hiç işe yaramadı. Dr. Tosserams "Bulgularımız, herkese aynı şekilde uygulanan bir yaklaşımın işe yaramayabileceğini çünkü farklı bağlamların farklı stratejiler gerektirebileceğini veya bireylerin bir stratejiye diğerine kıyasla daha iyi yanıt verdiklerini gösteriyor. demiştir.

Paylaşım stratejileri

Parkinson Vakfı'ndaki ulusal tıbbi danışman Dr. Michael S. Okun, teknikler hakkındaki bilgiyi yaymanın zorluğunu vurgulamıştır. "Parkinson hastalığı olan kişiler tarafından kullanılan o kadar çok yürüyüş telafi stratejisi var ki, insanların gerçekten kapsamlı bir kaynak bulması zor olacak. Bilinen telafi stratejilerinin dikkatli bir şekilde karşılaştırılması da dahil olmak üzere mevcut hiçbir bilimsel veri bulunmamaktadır." Dr. Tosserams, "Bir adım daha ileri giderek, örneğin özel bir çevrimiçi eğitim platformu aracılığıyla mevcut tüm tazminat stratejileri hakkında bilgi vermemiz gerekiyor dedi. "Bu, Parkinson hastalığı olan her kişinin kendileri için en uygun stratejiyi bulmasına yardımcı olabilir. demiştir.

Dr. Tosserams ve Dr. Nonnekes, MNT'ye şunları söyledi: "Şu anda Parkinson hastalığı olan kişilerin ve sağlık çalışanlarının yürüyüş telafi stratejileri hakkında bilgi edinebileceği ve paylaşabileceği özel, çevrimiçi, video resimli bir platformun geliştirilmesi üzerinde çalışıyoruz." Ancak Dr. Okun, bir Parkinson uzmanıyla çalışmanın önemine dikkat çekti: "Buradaki önemli mesaj, telafi edici stratejilerin bazı insanlar için işe yarayabileceği ve strateji seçiminin her kişiye uyarlanması gerektiğidir. Her stratejinin güvenli bir şekilde nasıl kullanılacağına ilişkin talimatlar doğrudan yeterli Parkinson hastalığı uzmanlığına sahip hekimlerden, fizyoterapistlerden ve iyi eğitimli sağlık uzmanlarından gelmelidir.

Medikaynak Referanslar

Parkinson’s: 7 strategies to assist walking by Robby Berman on September 11, 2021- MedicalNewsToday. 

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler