Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Yayınlanan sonuçlar, Parkinson'u cilt yüzeyinde bulunan bileşiklere dayanarak tanımlamanın mümkün olduğunu göstermektedir. Çalışmanın bulguları, dejeneratif durumu basit ve ağrısız bir cilt wab ile teşhis etmek için öncü yeni bir testin geliştirilebileceğini öne sürmüştür. Manchester Üniversitesi'ndeki bilim insanları, cildi kaplayan ve koruyan yağlı madde sebumda bulunan bileşikleri analiz ederek ve Parkinson Hastalığı olan kişilerdeki değişiklikleri belirleyerek çalışan bir teknik geliştirdiklerini bildirmişlerdir. Sebum, lipit benzeri moleküller bakımından zengin olmakla birlikte durumun teşhisinde daha az çalışılan biyolojik sıvılardan birisi olarak tanımlanmaktadır. Parkinson hastaları, sebore olarak bilinen bir durumdan normalden daha fazla sebum üretebilmektedir. Araştırma hayır kurumları Parkinson's UK ve Michael J. Fox Foundation'ın yanı sıra The University of Manchester Innovation Factory tarafından finanse edilmiştir. Çalışma, ilk olarak, kocasına 45 yaşında Parkinson teşhisi konulan Joy Milne tarafından yapılan bir gözlemin ardından finanse edilmiştir. Edinburgh Üniversitesi'nden Dr Tilo Kunath ile birlikte çalışan Joy, etkilenen kişilerde semptomlar ortaya çıkmadan önce bile koku alma duyusunu kullanan bireylerde kendine özgü bir Parkinson kokusunu ayırt etme konusunda inanılmaz bir yetenek göstermiştir. Manchester Üniversitesi'nden Profesör Perdita Barran ve Salford Royal Foundation Trust'tan klinik lider Profesör Monty Silverdale liderliğindeki ekip, Parkinson olan ve olmayan 500 kişiyi çalışmaya dahil etmişler ve analiz için üst sırtlarından sebum örnekleri alındığını bildirmişlerdir. Farklı kütle spektrometresi yöntemleri kullanılarak, sebumda Parkinson hastalarında yükselen veya azaltılan 10 kimyasal bileşik tanımlanmıştır. Bu, bilim insanlarının Parkinson hastalarını yüzde 85 doğrulukla ayırt etmelerine olanak tanımıştır. Ekip, ACS Central Science'ta yayınlanan, ciltteki uçucu bileşiklerin durumu teşhis etmek için kullanılabileceğini, örnek alınan kişi sayısını artırarak ve Hollanda'nın yanı sıra Birleşik Krallık'tan katılımcılar da dahil olmak üzere daha önceki bulgularını doğrulamıştır.

Dünyada ilk test stratejisi

Nature Communications'da yayınlanan yeni bir çalışmada, yüksek çözünürlüklü kütle spektrometresi, Parkinson hastalarının sebumundaki karmaşık kimyasal imzanın profilini çıkarmak ve durum ilerledikçe ince ama temel değişiklikleri göstermek için kullanılmıştır. Ayrıntılı analiz, Parkinson hastalarında lipit (yağ) işleme ve mitokondride değişiklikler olduğunu göstermiştir. Bilim insanları, mitokondri ile ilgili sorunların, hücrelere güç sağlayan küçük enerji üreten pillerin, Parkinson hastalığının ayırt edici özelliklerinden birisi olduğunu belirtmişlerdir. Bu, dünyada ilk test stratejisinin sadece Parkinson'u teşhis etmede değil, aynı zamanda durumun gelişimini izlemede de faydalı olduğu anlamına gelmektedir. Deri sürüntüsü, klinik deneylerde araştırmacıların yeni, deneysel tedavilerin Parkinson'un ilerlemesini yavaşlatıp durdurmadığını veya tersine çevirip yavaşlatıp durdurmadığını ölçmelerine yardımcı olan inanılmaz derecede önemli yeni bir araç sağlayabilmektedir. Çalışma, Parkinson için yeni tanısal sebum temelli biyobelirteçleri ortaya çıkarmış olmakla birlikte, durumun nasıl geliştiğine dair fikir vermekte ve lipid düzensizliğini değiştirilmiş mitokondriyal fonksiyona bağlamıştır. Parkinson yavaş yavaş gelişme eğilimindedir ve uzmanlar semptomların bir bireyin pratisyen hekime gitmesi için yeterince belirgin hale gelmesinin aylar hatta yıllar alabildiğini belirtmişlerdir. DaTscan, uzmanların Parkinson'un gelişmesine neden olan dopamin üreten hücrelerin kaybını doğrulamasına yardımcı olmak için düzenli olarak kullanılmakla birlikte, diğer bazı daha nadir nörolojik durumlarda da benzer kayıplar meydana gelebilmektedir. Durum için moleküler test yapılmadığında, titreme, yavaşlık, sertlik ve denge sorunları gibi semptomların bir kombinasyonuna dayanarak teşhis bir nörolog tarafından yapılmaktadır. Bununla birlikte araştırmacılar, Parkinson semptomlarının çoğunun, özellikle ilerlemenin kademeli olduğu ve semptomların daha ince olduğu erken aşamalarda, diğer koşullarla örtüşebildiğini belirtmişlerdir.

Medikaynak Referanslar

University of Manchester, Scientists move closer to developing 'game-changing' test to diagnose Parkinson's, ScienceDaily, 11 March 2021.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler