Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Yeni doğanlar, küçük bebekler ve 5 kg'dan küçük çocuklar için karaciğer transplantasyonu, kısmen "büyük boyutlu greft problemi nedeniyle yüksek teknik komplikasyon oranları ile bir sorun olmaya devam etmektedir. Kitajima ve arkadaşları, yaptıkları bir çalışmada bu sorunu ele aldılar. Araştırmacılar, düşük kalınlıkta sol lateral segment (LLS) greftleri kullanılarak canlı donör karaciğer transplantasyonunun (LDLT) uzun vadeli sonuçlarını değerlendirdiler. 2005 ve 2017 yılları arasında azaltılmış LLS greftleri kullanılarak LDLT uygulanan 89 hastada, kısa süreli ve uzun süreli sonuçları non-anatomik olarak azaltılmış LLS (NAR-LLS) greft grubu ve azaltılmış kalınlıkta LLS greft grubu arasında karşılaştırdılar. Düşük kalınlıkta LLS greftleri kullanılan LDLT’nin, NAR-LLS greftlerine kıyasla daha iyi kısa ve uzun süreli sonuçlarla güvenli ve uygulanabilir bir seçenek olduğu sonucuna vardılar.

Bu çalışmayı ve sonuçlarını değerlendiren araştırmacılar ise çalışmanın zaman ölçeği ve karşılaştırılan iki tekniğin çığır açan yayılımı ile ilgili endişelerini dile getirdiler. Araştırmacılar, veri setinin uzun bir zaman dilimine yayıldığına (2005-2017) ve anatomik olmayan küçültmelerin (redüksiyon) çoğunun 2012'den önce gerçekleştiğine dikkat çektiler. Bunun bir "çağ etkisine yol açabileceğini ve son gruptaki azaltılmış komplikasyonlar ve daha iyi sonuçların tamamen yeni tekniğe atfedilemeyeceğini belirttiler.

Araştırmacılar, küçük bebeklerde greft büyüklüğü ile ilgilenmek için daha nüanslı ve bireyselleştirilmiş bir yaklaşım benimsediklerini aktardılar. 4,0'dan büyük bir GRWR'nin her zaman greft redüksiyonunu desteklemediğini düşündüklerini söylediler. Çocuğun karın boşluğunun büyüklüğü, greftin antero-posterior kalınlığı, asit varlığı, sarkopeni ve portal içeriğinin kalitesi de dahil olmak üzere birçok ek faktörün dikkate alınması gerektiğine dikkat çektiler.

Merkezlerinde 7 yıldan fazla bir süredir (2010-2017) 216 LLS greft deneyiminde, 46 hastanın büyük boyutlu greftlerle (W 4 GRWR) transplante edildiğini ancak, bu çocukların sadece 9'unda greft redüksiyonu gerektiğini belirttiler.

Anatomik Olmayan Redüksiyon Halen Önemli

Yazarların protokolünü kullanan, araştırmacılar 50 (37 + 13) redüksiyon uygulaması yaptıklarında ilginç bir şekilde, gerçek GRWR'leri 4,0'dan daha az olmasına rağmen, diğer 4 çocukta redüksiyon yapılması gerektiğini aktardılar. Bu durumun, greft redüksiyonu için rijit bir kesmeye sahip olmanın zorluğunu bir kez daha vurguladığını söylediler.

Bu 46 çocuğun 23'ünde kısmi abdominal kapanmaya ihtiyaç duyulmadığını, bu çocuklarda, gecikmiş abdominal kılıf kapanması için başka bir operasyon prosedürü dışında, kompartman sendromu, ACR veya enfeksiyöz komplikasyonlar gibi başka bir morbidite görülmediğini belirttiler. Antero-posterior greft kalınlığının sorun olduğu çocuklarda, portal venöz delineasyon kullanılarak in situ redüksiyon ile anatomik olarak indirgenmiş segment III greftler kullandıklarını ve bunun, indirgenmemiş sol yan segmentin doğal şeklini koruyarak, ince bir greft sağladığını gördüklerini aktardılar.

Araştırmacılar, anatomik olmayan redüksiyonun pediatrik karaciğer transplantasyonu cerrahisi tedavi seçeneklerinde hala önemli bir yere sahip olduğuna ve mükemmel sonuçlarla güvenle uygulanabileceğine inandıkların altını çizdiler.

Medikaynak Referanslar

Rammohan A, Gunasekaran V, Reddy MS, Rela M. Graft Reduction in Paediatric Liver Transplantation: The Myth of 4?, American Journal of Transplantation 2018 DOI: 10.1111/ajt.15041

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler