Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Pediatrik obezite yaygın görülen, uluslararası bir sorundur. ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezlerine göre, 2-19 yaş arasındaki Amerikalı çocukların ve gençlerin yüzde 17'si, 2011-2014 yılları arasında obeziteden etkilendi. Bu yaş grubundaki obezite, her yıl ek reçeteli ilaç, acil oda ve ayaktan tedavi maliyetleri olmak üzere yaklaşık 14.1 milyar dolar ile ilişkilendirildi.

Endokrin Derneği, sağlık hizmeti sunucularına çocuklukta obeziteyi yaşam tarzı değişiklikleriyle nasıl önleyecekleri ve tedavi edebileceği konusunda danışmanlık hizmeti veren bir Klinik Uygulama Rehberi yayınladı.

Bir bireyin vücut kütle indeksi (VKİ), yaş ve cinsiyete göre 85 ile 95 persentil arasında olduğunda, çocuklara ve gençlere aşırı kilolu teşhisi konur. Obezite, bir çocuğun veya gencin VKİ'si, yaş ve cinsiyete göre persentili 95'ten büyük veya eşit olduğunda ortaya çıkar. VKİ 95. persentil değerin yüzde 120'sine eşit veya daha büyük olduğunda bir çocuk veya genç aşırı obezite teşhisi alır.

Çevrimiçi olarak ulaşılabilen "Çocukluk Çağı Obezitesi - Değerlendirme, Tedavi ve Önleme: Bir Endokrin Toplum Klinik Uygulaması Rehberi" başlıklı kılavuz Mart 2017 tarihli ve The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism (JCEM) yayınında yayınlanacaktır. Önleme ve tedaviye ek olarak, kılavuz, etkilenen çocuklardaki tıbbi veya psikolojik komplikasyonlar, nadir görülen genetik nedenlerle obezite açısından ne zaman değerlendirmeleri gerektiği ve en ciddi şekilde etkilenen ergenlere ne zaman ilaç ya da ameliyat düşünülmesi konusunda tavsiyeler vermektedir.

Kılavuzun önerileri şunları içerir:

  • VKİ değeri 85 persentilden fazla olan veya eşit olan çocuklar veya gençler, metabolik sendrom ve diyabet gibi ilgili durumlar için değerlendirilmelidir.
  • Obezite açısından değerlendirilen gençlerin, açlık insülin değerlerini ölçmeleri gerekmez çünkü tanısal değeri yoktur.
  • Obeziteden etkilenen çocuklar veya gençler, yaşı ve pubertal evreye göre boy veya büyüme oranı beklenenden az olmadıkça, obeziteye neden olabilen endokrin bozukluklar için rutin laboratuar değerlendirmelerine ihtiyaç duymazlar.
  • Aşırı şişmanlığın bulunduğu çocukların yaklaşık yüzde 7'si nadir görülen kromozom anormalliklerine veya genetik mutasyonlara sahip olabilir.

Kılavuz, erken başlangıçlı obezite (5 yaşından önce), aşırı hiperfaji, genetik obezite sendromlarının diğer klinik bulguları veya aşırı aşırı obezite öyküsü olarak bilinen gıdayı tüketmek için artan bir tahrik olduğunda spesifik genetik testi önermektedir.

Medikaynak Referanslar

Dennis M et al. Pediatric Obesity—Assessment, Treatment, and Prevention: An Endocrine Society Clinical Practice Guideline. JCEM, 2017 DOI: 10.1210/jc.2016-2573

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler