Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Tedavideki gelişmeler nedeniyle uzun dönem yaşayan serviks kanseri mağdurlarının sayısı artmaya devam ettikçe, ikinci primer maligniteyle ilgili endişeler artış gösterdi. Serviks kanserinden sağ kalanlarda ikinci primer kanserlerin yüksek riskli bölgesi pelvistir.

Pelvik inflamatuvar hastalığın (PIH) jinekolojik kanserler için yararlı bir belirteç olabileceği düşünülmektedir. Bu nedenle, Tayvan merkezli yapılan bir çalışma ile serviks kanseri olan hastalarda PIH veya diğer risk faktörlerinin ikinci primer kanser riskini artırıp arttırmadığı araştırıldı.

2000 ve 2010 yılları arasında toplam 24.444 serviks kanseri hastası iki farklı veritabanı kullanılarak tanımlandı. Tedavi amacıyla ameliyat olan hastalar seçildi. Tedavi yöntemlerine bağlı olarak ikinci primer malignite üzerindeki etkiyi dışlamak için, primer serviks kanseri için şimdiye kadar adjuvan veya kesin radyoterapi veya kemoterapi almış tüm hastalar hariç tutuldu. Bu dışlamalar sonucunda, adjuvan tedavisi yapılmaksızın tek başına cerrahi ile tedavi edilen 3860 servikal kanser hastası analiz edildi.

Çok değişkenli analiz için Cox orantısal risk modeli kullanıldı ve kümülatif riskleri değerlendirmek için Kaplan-Meier yöntemi kullanıldı. İkinci primer kanser insidansına gelince, standardize insidans oranı (SIR) kullanıldı. Medyan takip süresi 56.6 aydı. İkinci birincil kanserlerin 6 yıllık kümülatif riski PIH için sırasıyla % 0.16 ve % 0.12 olarak bulundu. Karışıklıkların düzeltilmesinden sonra, 50 yaşın altında yaş, diabetes mellitus varlığı ve PIH, ikinci birincil kanser riski ile ilişkili olarak anlamlı pozitiflik gösterdi. 50 yaş altı, diabetes mellitus ve PIH için hazard oranları (HR) 1.38 (% 95 GA = 1.11-2.04), 1.40 (% 95 GA = 1.06-1.85) ve 1.35 (% 95 GA = 1.00-2.50) 1.81) olarak bulundu.

İkinci primer maligniteler genellikle genital, mesane ve kolonda daha yüksekti. PIH'li hastaların ikinci primer kanserler açısından daha yüksek risk taşıdığı gösterilmiş oldu.

Medikaynak Referanslar

Chiou WY et al. Pelvic inflammatory disease increases the risk of a second primary malignancy in patients with cervical cancer treated by surgery alone. Medicine (Baltimore). 2016 Nov;95(47):e5409.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler