Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Dr. John Grohol teknolojinin insan davranışlarını ve akıl sağlığını nasıl etkilediği üzerine uzmanlaşmış biridir ve geçtiğimiz 20 yıl boyunca insanların çevrimiçi dünyada nasıl davrandığını incelemiştir. Kendisi ayrıca Psych Central isimli akıl sağlığı ağının kurucusudur ve insanların anksiyete, depresyon ve diğer sorunlarla baş edebilmelerine yardımcı olan en güncel yöntemlerle ilgili bilgi sahibidir.

Dr. Grohol söz konusu Pokemon Go olunca daha önceden böyle bir şey görmediğini söylüyor. Araştırmacı insanların oyun oynamalarının gerçek yaşamdaki akıl sağlıkları üzerine olan etkilerini ifade etmesinin bir ilk olduğunu ve böyle bir şeyin önceden görülmediğini belirtiyor. Sosyal medya ağı Twitter, Pokemon Go’nun oyuncaların anksiyete ve depresyonu üzerine olan etkisi ile ilgili hikayelerle dolup taşıyor. Binlerce insan oyunun kendilerini dışarı çıkmaya zorladığını ve arkadaşları ve hatta tanımadıkları insanlarla etkileşime girmeye zorladığını anlatıyor.

Depresyon durumundaki en zor aşılan engelin kişilerin motivasyon seviyesinin düşüklüğü olduğunu söyleyen Grohol böylesi düşük motivasyonla dışarı çıkıp, temiz hava almanın bile kişilere çok zor geldiğini ekliyor. Bu açıdan bakıldığından bu oyunun çok yararlı olabileceğini söylüyor. Bu durum geçmiş 20 yılda yapılan egzersizin kişilerin ruh hali üzerindeki olumlu etkilerini ortaya koyan çalışmalarla da desteklenmektedir. Kişiler ne kadar çok egzersiz yaparsa o kadar çok depresyon duygularının azalacağını söyleyen Grohol, yürümenin sadece akıl sağlığını etkilemediğini, insanların kilo vermesine de yardımcı olduğunu ve böylelikle kişileri daha sağlıklı hale getirdiğini söylüyor. Bu örnekte vücut için iyi olanın akıl sağlığı için de iyi olduğunun üstünü çiziyor.

Pokemon Go’nun depresyon ve anksiyete bozukluğu için tek başına bir tedavi olmadığını hatırlatan araştırmacının bu oyunun daha sağlıklı alışkanlıklar ve olumlu kişisel bakım için olumlu bir adım olduğunu belirtiyor.

Medikaynak Referanslar

https://www.engadget.com/2016/07/13/pokemon-go-mental-health-science/

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler