Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Geçmişte yapılmış olan çalışmaların sonucunda kalıtsal lokusların kronik lenfositik lösemi (KLL) riski ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Bu lokuslardan temsili tek nükleotid polimorfizmlerinin (SNP) birleştirilmiş bir poligenik risk skoru (PRS) ise, tek tek SNP'ler üzerindeki risk tahminini geliştirebilir. Uluslararası çok merkezli olarak yapılan bir çalışmada bir PRS'nin KLL riski ve onun prekürsörü olan, monoklonal B-hücreli lenfositoz (MBL) ile ilişkisi incelendi. Bağımsız bir örneklemde geçerliliği ve ayırt edici kabiliyeti, hematolojik kanserlerin aile öyküsü ile etki modifikasyonu ve etkileri değerlendirildi.

Araştırma ekibi başlangıçta, InterLymph Consortium'daki 1449 KLL'den ve 2.459 kontrol üzerinden 41 vekil SNP ve genotip verileri topladılar. Doğrulama için Mayo Clinic’ten 1.267 kontrol ve GEC Konsorsiyumu'ndan 201 KLL, 95 MBL ve 144 kontrolden elde edilen verileri kullandılar. Ayırt edici doğruluğunu değerlendirmek için PRS ve c-istatistikleri ile hastalık ilişkilerini tahmin etmek için odds oranları (OR'ler) kullanıldı.

PRS Yeni Bir Araç Olarak Kullanılabilir

InterLymph'de, sürekli PRS, KLL riski ile güçlü bir şekilde ilişkiliydi (OR = 2.49, P = 4.4 × 10-94). Bu bulguları GEC Konsorsiyumu ve Mayo Clinic kontrollerinde (OR = 3.02, P = 7.8x10-30) tekrarlayan araştırma ekibi, yüksek düzeyde ayırt edicilik gözlemledi (c-istatistik = 0.78). Aile öyküsü ile ortaklaşa modellendiğinde PRS, aile öyküsü durumu ile birlikte önemini korudu. Son olarak, sürekli PRS'nin MBL riski ile oldukça anlamlı bir ilişkisi olduğu bulundu (OR = 2.81, P = 9.8 × 10-16).

Sonuç olarak, doğrulanmış olan PRS, aile öyküsünün ötesinde de bilgi ekleyecek şekilde KLL riski ile güçlü bir şekilde ilişkiliydi. PRS, KLL açısından daha fazla risk altında olan bireylerin ve ayrıca KLL'den daha fazla potansiyel klinik etkiye sahip bir durum olan MBL yönünden de daha yüksek risk altındaki bireylerin tanımlanması için bir araç olarak kullanılabilir.

Medikaynak Referanslar

Kleinstern G. et al. Association of polygenic risk score with the risk of chronic lyvemphocytic leukemia and monoclonal B-cell lymphocytosis. Blood. 2018 Apr 19. pii: blood-2017-11-814608. doi: 10.1182/blood-2017-11-814608. [Epub ahead of print]

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler