Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Araştırmacılar, bir kadının idrarında proteinleri ölçen ve preeklampsi tanısını iyileştirmek için gayet iyi sonuçlar verdiği görünen basit ve girişimsel olmayan bir kağıt testi geliştirdiler.

Kongo Red Dot (CRD) Kağıt Testi uygun fiyatlı olarak tasarlanmıştır ve sadece 3 dakika içinde sonuç verimektedir.

Ohio State’te Columbus Üniversitesi Wexler Tıp Merkezi'nde bir basın açıklamasında Dr. Kara Rood, "Bu çalışma kağıt bazlı Kongo Red Dot tanı testinin preeklampsi tanısı koyma veya dışlamada üstün olduğu kanıtlayan ilk klinik çalışmadır. diyerek ekledi, "Bulgularımızın kadın ve çocukların sağlığı üzerinde büyük etkisi olacak.".

Preeklampsi: Anne Ölümünün ve Erken Doğumun Öncü Nedeni

Teşhis edilmediğinde preeklampsi; eklampsiye, nöbet ve koma dahil olmak üzere pek çok ciddi sonuçlara yol açabilir. Eklampsi, dünya genelindeki gebe kadınlarda ilk beş ölüm sebebi arasında yer almakta olup, gelişmekte olan ülkelerde annen ölümlerinin yaklaşık %14'ünü ,ABD’de ise %18’ini oluşturmaktadır.

Preeklampsi ayrıca erken doğumun önde gelen nedenidir, çünkü doğumdan başka tedavi yoktur. Ancak erken doğum; öğrenme güçlüğü, beyin felci ve körlük gibi çocuk için de başkaca riskler taşır.

Illinois Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Dr. Irina Buhimschi verdiği demeçte, "ABD’de preeklampsinin kesin teşhisindeki belirsizlikler nedeniyle erken doğum sayıları artmaktadır." dedi.

Preeklampsi, 20 haftalık bir gebelikte bir kadının yüksek tansiyon ve proteinüri kombinasyonuna sahip olması durumunda teşhis edilmektedir. Proteinüri olmadığında, doktorlar tanıyı koymak için karın üst kadranında ağrı, baş ağrısı, görme bozuklukları gibi diğer semptomlara güvenirler. Ancak tanı aldatıcı olabilir. Buradaki asıl sorun, preeklampsinin semptomlarının spesifik olmaması ve çeşitli başka tıbbi durumlarda da ortaya çıkmasıdır.

Buhimschi, CRD testi gibi bir bakım testinde, preeklampsisi olanları ve olmayanları daha kesin bir şekilde ayırarak tanıda doğruluk olasılığını büyük ölçüde arttırabilir. Bu da, annelerin hayatlarını tehlikeye atmadan gereksiz erken doğumların sayısını azaltabilir. Test aynı zamanda doğum öncesi randevularda triyaj alanlarında bekleme sürelerini azaltma, gereksiz başvuruları önleme ve sağlık bakım maliyetlerini azaltma potansiyeline sahiptir.

Daha Ekonomik Olabilmesi İçin Test Ticari Olarak Geliştiriliyor

Mevcut sonuçlar, 10 yıl önce geliştirilen CRD kağıt testinin ilk prototipini test eden tek bir bölgedeki pilot çalışmadan alınmıştır.

O zamandan beri, ikinci nesil bir test geliştirildi ve Bangladeş, Güney Afrika ve Meksika dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda test edildi. Bu çalışmalar şimdilerde tamamlandı ve Buhimschi'ye göre, sonuçlar henüz yayınlanmamasına rağmen, testin dünyadaki sağlık çalışanlarının kullanımı açısından çok kolay olduğu öne sürülüyor.

Şu anda, test ABD Gıda ve İlaç İdaresi onayı için klinik çalışmalar yürüten GestVision tarafından ticari olarak geliştirilmektedir.

Buhimschi, "Hem şirketin CEO'ları hem de ben, bunun uygun maliyetli olması gerektiğine dair bir vizyona sahibiz. Amaç, her kadının bu teste rahatlıkla ulaşabilmesidir." şeklinde konuştu.

Pilot çalışmada prototip CRD testi, Ohio State Üniversitesi Wexler Tıp Merkezi'nde preeklampsi açısından değerlendirilen 346 gebe kadının taze idrar numunelerinde kullanıldı.

Çalışma sırasında kadınların %32'si (112/346) ilk triyaj ziyaretinde preeklampsi tanısı aldı. Ancak belirsiz tanı veya doğum için çok daha fazlası (%63, 217/346) hastaneye kabul edildi.

Genel olarak, CRD testi kadınların %25'inde pozitifti. Buna karşılık uzmanlar preeklampsili kadınların %28'ini (96/346) teşhis etti.CRD Kağıt Testi, preeklampsiyi doğru şekilde teşhis etmekte;

  • %80,2 duyarlılık,
  • %89,2 özgüllük,
  • %92,1 negatif prediktif değer ve
  • %86,7 doğruluk gösterdi.

Her 1,4 Kadından Birinde CRD Testi Doğru Tanımlanmış Preeklampsi

Başka bir deyişle, CRD testi her 1,4 kadından birinde preeklampsiyi doğru bir şekilde tanımladı. Test, neredeyse hiç preeklampsisi olmayan kadınlarda da (1,1 kadından biri) preeklampsiyi doğru bir şekilde dışladı. CRD testi ayrıca idrar ve serum plasental büyüme faktörü (sırasıyla doğruluk: %67.3 ve %60.7) ve idrar ve serumda çözünür fms benzeri tirozin kinaz 1 gibi preeklampsi tanısını iyileştirmek için önerilen diğer testlerden daha yüksek bir doğruluğa sahipti (doğruluk: sırasıyla %75.8 ve %72.4).

Test ayrıca, obstetrik triyaj alanlarında bekleme süresini iyileştirme, gereksiz başvurulardan kaçınma ve maliyetleri düşürme konusunda hızlı teşhis olanağı sunmaktadır. CRD Kağıt Testinin binlerce can kurtarma potansiyeline sahip olduğu açık olmakla birlikte yüksek ve düşük gelirli ülkelerde daha fazla çok merkezli çalışmalara ihtiyaç vardır.

Medikaynak Referanslar

Congo Red Dot Paper Test for Antenatal Triage and Rapid Identification of Preeclampsia; Kara M. Rood ,Catalin S. Buhimschi,Theresa Dible,Shaylyn Webster,Guomao Zhao,Philip Samuels  et al.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler