Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Yeni NICE kılavuz taslağı sağlık personellerine tanıya yardımcı olacak dört kan testinden birini kullanmasını öneriyor

Preeklampsi genellikle gebeliğin ikinci yarısında veya doğumdan sonra ortaya çıkan bir durumdur.

Yüksek tansiyon ve idrarda protein gibi erken belirtilerle doğum randevuları sırasında saptanamadığında ciddi komplikasyonlara yol açabilmektedir. Bazı kişilerde şiddetli baş ağrısı, bulanık görme, göğüs ağrısı, ödem ve ciddi bulantı gibi şikayetler gelişebilmektedir.

Preeklampsiyi dışlamaya (rule-out) yardımcı olan testler mevcuttur, ancak sağlık personelleri artık tanı konulması için tasarlanmış testleri kullanacaktır.

İngiltere Ulusal Sağlık Enstitüsü ve Bakım Mükemmelliği (NICE) kılavuzu taslağında sağlık personelleri için preeklampsi tanısına yardımcı olmak için dört kan testinden birini kullanabileceği yer almaktadır.

Uzmanlar tarafından etkilenen gebeliklerin %6'sını saptanabileceği beklenen testler 20 ile 36 hafta arasında kullanılmaktadır.

Kılavuzda önerilen testler: Roche Elecsys Immunoassay sFlt-1/PLGF oranı, DELFIA Xpress PLGF 1-2-3, Delfia Xpress sFlt-1/Xpress PLGF1-2-3 oranı ve Triage PLGF Testi.

Testler kandaki plasental büyüme faktörü (PLGF) düzeyini ölçmektedir. PLGF plasentadaki kan damarlarının gelişmesine yardımcı olan bir proteindir. Preeklampside plasentanın düzgün gelişmediğinin bir göstergesi olarak PLGF düzeyi çok düşük olabilmektedir.

NICE Tıbbi Teknoloji ve Dijital İşler müdürü Jeanette Kusel şunları belirtmiştir; "Bu testler preeklampsi yönetimi ve tedavisi açısından bir basamak yükselmeyi temsil ediyor. Komiteye sunulan yeni kanıtlar bu testlerin preeklampsi tanısına başarılı bir şekilde yardımcı olabileceğini göstermektedir; böylece klinik bilgilerle birlikte bu testler preeklampsinin dışlanması yerine, preeklampsi tanısı konulmasını sağlayacaktır. Bu doktorlar ve gebeler için son derece değerli çünkü artık tedavi planlarına ve güvenli bir doğum için yapılan hazırlıklara daha fazla güven duyabileceğiz .

NICE Diagnostics danışma komitesi başkanı Dr. Mark Kroese ise şunları belirtmiştir; ‘Komite 2016 yılında bu konuyu değerlendirdiğinde daha fazla araştırma yapılması çağrısında bulunmuştu. Bazı önemli araştırmaların ardından preeklampsi tanısına yardımcı olmak için NHS tarafından kullanabilecek dört testi içeren kılavuzu yayınlayabileceğiz’.

Medikaynak Referanslar

The Guardian, 25 March 2022

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler