Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Probiyotik beslenmenin insan sağlığını iyileştirdiği düşünülmektedir. Özellikle, gıdalar ile alınan canlı probiyotik bakterilerin, patojenler tarafından bağırsak kolonizasyonunu azalttığı ve dolayısıyla enfeksiyona karşı duyarlılığı azalttığı düşünülmektedir. Bununla birlikte, bu etkilerin altında yatan mekanizmalar henüz yeterince anlaşılmamıştır.

Stafilokok enfeksiyonları her yıl dünya çapında on binlerce ölüme neden olmaktadır. Metisiline dirençli Staphylococcus aureus (MRSA), birçok insanda ciddi bir hastalık nedeni olarak bilinir. S. aureus genellikle burun ya da bağırsakta herhangi bir zarara yol açmadan yaşayabilir. Bununla birlikte, eğer cilt bariyeri bozulursa veya bağışıklık sistemi tehlikeye girerse, bu kolonileştirici bakteriler ciddi enfeksiyonlara neden olabilirler. Stafilokok enfeksiyonlarını önlemek için bir strateji S. aureus kolonizasyonunu ortadan kaldırmaktır. Ancak, bazı dekolonizasyon stratejileri tartışmalıdır, çünkü bunlar önemli miktarda topikal antibiyotik gerektirir ve sınırlı bir başarıya sahiptir. Bu yaklaşımların etki alanı sınırlı olduğu için bakteriler bağırsaktan hızlı bir şekilde yeniden kolonize olurlar.

Yapılan yeni bir çalışmada probiyotik Bacillus bakterisinin tüketiminin, kırsal Taylandlı bir popülasyonda tehlikeli patojen Staphylococcus aureus'un kolonizasyonunu tamamen ortadan kaldırdığı gösterildi. Araştırmacılar, Bacillus bakterisinin, S. aureus bakterilerinin sağlıklı bireylerin bağırsağında ve burnunda büyümesini engellediğini buldular. Daha sonra, bir fare çalışma modeli kullanarak, bunun nasıl olduğunu belirlediler.

Basil Olan Bireylerde Stafilokok Yok

Bilim insanları çalışmalarına Tayland kırsalından 200 gönüllüyü dahil ettiler. Bilim insanları ilk olarak, S. aureus'un yokluğu ile ilişkili bakteri için, katılımcılardan alınan fekal örnekleri analiz ettiler. Birçok probiyotik üründe diğer bakterilerle karıştırılan tip B. subtilis başta olmak üzere, Bacillus açısından 101 örneği pozitif buldular. Daha sonra aynı 200 kişiyi bağırsakta (25 pozitif) ve burunda (26 pozitif) S. aureus açısından incelediler. Araştırmacılar çarpıcı bir şekilde, Bacillus'un bulunduğu örneklerin hiçbirinde S. aureus bulamadılar.

Fare çalışmalarında, bakterilerin bağırsakta büyümesi için çalışması gereken bir S. aureus algılama sistemini keşfettiler. Şaşırtıcı bir şekilde, insan dışkılarından elde ettikleri 100'den fazla Bacillus izolatının tümü, bu sistemi etkin bir şekilde inhibe etti. Kromatografi ve kütle spektrometresi teknikleri kullanarak, S. aureus algılama sistemini inhibe eden spesifik Bacillus maddesi olarak özel bir lipopeptit sınıfı olan fengisinleri tanımladılar. Ek testler fengisinlerin birkaç farklı S. Aureus suşunda aynı etkiye sahip olduğunu gösterdi.

Araştırmacılar bulgularını doğrulamak için, S. aureus ile farelerin bağırsaklarını kolonize ettiler ve probiyotik alımını taklit etmek için B. Subtilis sporları ile beslediler. Her iki günde verilen probiyotik Bacillus, farelerin bağırsaklarında S. aureus'u elimine etti. Fengisin üretiminin kaldırıldığı, Bacillus kullanılarak yapılan testte S. Aureus beklendiği gibi büyüdü.

Araştırmacılar, çalışmada enfeksiyöz hastalıkların azaltılmasında probiyotik beslenmenin öneminin altını çizen ayrıntılı bir moleküler mekanizma sunduklarını belirttiler.

Medikaynak Referanslar

Pipat Piewngam, Yue Zheng, Thuan H. Nguyen, Seth W. Dickey, Hwang-Soo Joo, Amer E. Villaruz, Kyle A. Glose, Emilie L. Fisher, Rachelle L. Hunt, Barry Li, Janice Chiou, Sujiraphong Pharkjaksu, Sunisa Khongthong, Gordon Y. C. Cheung, Pattarachai Kiratisin, Michael Otto. Pathogen elimination by probiotic Bacillus via signalling interference. Nature, 2018.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler