Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Rektum kanserine 35 yaştan itibaren sıklığı artmakla birlikte en sık 50 yaştan sonra rastlanmaktadır. Batı dünyasında en sık rastlanan üçüncü kanser tipidir ve ölüme yol açan kanserler arasında ikinci sıradadır. Çoğunlukla kalın bağırsakta meydana gelen adenomatöz poliplerden ortaya çıkar. Kalın bağırsak kanseri her yaşta görülmesine karşın, hastaların % 90'ından fazlası, kırk yaş ve üzerindedir. Bu yaştan itibaren her on yılda risk yaklaşık iki katına çıkmaktadır. Ailesinde kalın bağırsak kanseri veya kalın bağırsak polipi bulunanlar ve enflamatuar bağırsak hastalığı olanlarda risk artmaktadır. Bununla beraber rektum kanseri önlenebilir bir kanser türüdür.

Ankara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ayhan Kuzu kolon ve rektum kanserleri üzerinde uzmanlaşmış bir genel cerrahtır. Daha önce 2010 yılında hazırladığı eğitim videosu ile dünyadan alanındaki en önemli isimlerin katıldığı bir kongre olan Kalın Bağırsak Hastalıkları Bilimsel Kongresi’nde Amerikan Kolon Rektum Cerrahisi Derneği’nin ödülünü almıştır.

Geçtiğimiz aylarda ABD’de, Ankara Üniversitesi anatomi ve cerrahi anabilim dallarından bir ekip ile birlikte rektum kanseri ameliyatı üzerine hazırladıkları eğitim videosuyla tıp dünyasının Oscar’ı diye tanımlanan bir ödüle layık görüldü. Bu günlerde ise cerrahlara ücretsiz olarak dağıtmayı planladığı kolon kanseri üzerine bir DVD hazırlıyor.

Prof. Dr. Ayhan Kuzu kolon kanserlerinde tedavinin mümkün olduğunu fakat tarama testlerinin yapılmasının ve doğru ameliyatın uygulanmasının gerekliliğinin altını çiziyor. Taramanın 50 yaş üstü erkek ve kadınların tümü, aile hikayesi olanlar, eskiden polip hikayesi olanlar ve enflamatuar bağırsak hastalıklarına 10 yıldan uzun süredir sahip olup tam tedavi olamayanlar için önemini işaret ediyor.

Ödül kazandıran videoda rektum kanserinde ömür boyu kolostomi ile yaşamanın önüne geçilmesinde kullanılan intersfinkterik rezeksiyon ameliyatının yapılışı anlatılıyor. İntersfinkterik rezeksiyon operasyonunda rektumdaki kanser makadı koruyucu bir cerrahi ile çıkarılıyor. Videoda sfinkterlerin anatomik yapısı anlatılıyor. Prof. Dr. Ayhan Kuzu oluşturduğu DVD için çekilen ameliyatların 300-350 saati geçtiğini belirtiyor. Eğitim materyali hazırlamak için üzerine yapılan animasyonların oluşturulmasında Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden yardım aldıklarını söylüyor.

Medikaynak Referanslar

http://www.milliyet.com.tr/tip-dunyasinin-oscar-li profesoru/pazar/haberdetay/09.10.2016/2323782/default.htm

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler