Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Umeå Üniversitesi'nden Profesör Maréne Landström, "bir sinyal molekülündeki spesifik bir amino asidin kanser hücrelerini harekete geçirmede önemli bir rol oynadığını ve bu şekilde metastaz riskini artırdığını gösterebiliriz" diyor.

Bu araştırma, hücrelerin nasıl büyüdüğünü ve uzmanlaştığını düzenleyen büyüme faktörü TGF-β, Dönüştürme Büyüme Faktörü Beta'yı incelemiştir. Önceki çalışmalar, biri prostat kanseri olmak üzere birçok kanser formunda aşırı TGF-β üretimi olduğunu göstermiştir. Yüksek TGF-β seviyelerinin, kanser hücrelerini insan vücuduna yayılmasına ve yaşamı tehdit eden ikincil tümörlere - metastazlara neden olmasına neden olan büyüme faktörünün bir sonucu olarak zayıf prognoz ve düşük hayatta kalma oranları ile güçlü bir şekilde bağlantılı olduğu kanıtlanmıştır.

TGF-, TGF-sinyal zincirinde aktif bir bileşen olan Smad7 proteininin ekspresyonunu düzenler. Sağlıklı hücrelerde Smad7, negatif geri besleme yoluyla sürekli TGF-β sinyallemesini önleyebilir. Bununla birlikte, Maréne Landström ve araştırma grubu ve meslektaşları, önceki inancın aksine, Smad7'nin kanser hücrelerinde HDAC6 ve c-Jun'un gen ekspresyonunu düzenleyerek tümörlerin gelişimini güçlendirebileceğini artık gösterebilir.

Araştırmacıların dikkatini çeken spesifik amino aside Lys102 adı verilir ve Smad7'de bulunur. Bu amino asit, HDAC6 ve c-Jun gen ekspresyonunun üretimini artırmak için DNA'daki belirli gen düzenleyici işlevlere bağlanır. Bu, kanser hücrelerinin daha hareketli ve metastaz oluşturmaya daha yatkın hale gelmesine neden olur. Araştırmacılar, tüm bu değişkenler ile prostat kanseri için olumsuz bir prognoz arasında net bir bağlantı görebildiler.

Maréne Landström, "İyi haber şu ki, bir HDAC6 inhibitörü ile tedavi kullanarak prostat kanseri hücrelerinin hareket kabiliyetlerini kaybetmesine neden olabiliriz. Bu şekilde, metastaz riskini azaltan tedaviler için yeni fırsatlar ortaya çıkabilir" diye ekliyor.

Birleşik Krallık'ta katı tümörlü hastalarda spesifik HDAC6 inhibitörleri bulmak için klinik denemeler yapılıyor, bu da HDAC6 inhibitörlerinin kullanıldığı tedavilerin, tedavisi zor hastalık formlarına sahip hastaların kanser tedavisinde bir tamamlayıcı olabileceği anlamına geliyor. Gelecekteki çalışmalar, agresif prostat kanseri olan erkekler için yeni ve daha spesifik tedaviler sağlamak için Smad7, HDAC6 ve c-Jun ekspresyonlarını belirtmenin faydasını keşfedebilir.

Çalışma ayrıca Smad7'nin Smad2 ve Smad3'ü bu genler için transkripsiyon yerine tamamen yeni bir işlevini göstermektedir. Daha önce, Smad7'nin TGF beta-Smad2 / 3 transkripsiyonel aktivitesi için inhibitör rolü oynadığı düşünülüyordu.

Medikaynak Referanslar

Noopur Thakur, Anahita Hamidi, Jie Song, Susumu Itoh, Anders Bergh, Carl-Henrik Heldin, Maréne Landström. Smad7 Enhances TGF-β-Induced Transcription of c-Jun and HDAC6 Promoting Invasion of Prostate Cancer Cells. iScience, 2020; 101470 DOI: 10.1016/j.isci.2020.101470

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler