Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü
Artboard
Medikaynak Rxmediapharma

Yeni araştırmaya göre, diş protezlerinin bir kişinin genel beslenmesi üzerinde potansiyel olarak olumsuz bir etkisi olabilir. Araştırma ekibi ağız sağlığı tedavilerinin zaman içinde bireylerin genel sağlığını nasıl etkilediğini daha iyi anlamak için 10.000'den fazla hastanın elektronik diş ve sağlık kayıtlarından yararlandı. Regenstrief Enstitüsü ve Indiana Üniversitesi Diş Hekimliği tarafından yürütülen bu araştırma protez dişleri olan kişilerin beslenme göstergelerinde önemli bir düşüş olduğunu buldu.

Diş Hekimliği Fakültesi Diş Bilişimi programının yöneticisi Thankam Thyvalikakath 'Protezler bir kişi için önemli bir değişikliktir. Aynı çiğneme etkinliğini sağlamazlar, bu da yeme alışkanlıklarını değiştirebilir. Diş hekimlerinin bunun farkında olması ve beslenme danışmanlığı için yönlendirmesi gerekir' dedi.

Protez diş kullananlarda beslenme ile ilgili sağlık sonlanımlarını araştıran ilk çalışma

Araştırma ekibi, Indiana'daki 10.000'den fazla hastanın diş kayıtlarını tıbbi laboratuvar verileri ve yetersiz beslenme göstergeleri ile eşleştirdi. Laboratuvar testleri tam kan sayımı, temel metabolik profil ve lipit ve tiroid paneli testlerini içeriyordu. Hastaların protezden iki yıl önceki sonuçları ile protezden iki yıl sonraki sonuçları karşılaştırıldı.

Araştırmacılar protez kullanan kişilerin beslenme değerlerinde iki yıl içinde önemli bir düşüş olduğunu buldu. Düzeyler hala normal aralıkta olmakla birlikte zaman geçtikçe daha fazla düşme potansiyelini vurguluyorlar. Diş hekimlerinin bu olasılığın farkında olması gerektiğini belirtiyorlar.

Araştırmacılar daha sonra sigorta ve diş kliniği özellikleri dahil olmak üzere beslenmeyi etkileyebilecek diğer faktörleri incelemeyi planlıyor.

Medikaynak Referanslar

Wearing dentures may affect a person's nutrition: First study to report results of matched health and dental records to assess nutrition levels. ScienceDaily, April 2022.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler