Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

2006 yılında, dikkatle kontrol edilen laboratuvar koşullarında 36 araştırma deneğine psikedelik bir ajan olan psilosibin verilmiştir. Çoğunluğu mistik bir deneyime sahip olduğunu bildirdi, 36 kişiden 21'i bu deneyimi hayatlarının kişisel olarak en önemli beş deneyiminden biri olarak değerlendirdi. Psikedelik'in etkilerinin laboratuar kontrollü deneyleri, ajanların sözde "dönüştürücü deneyimler yaratabildiğini" defalarca göstermiştir. (Merkezi değerlerin yeniden değerlendirilmesine bile yol açabilecek güçlü, neredeyse dini deneyimler)

Laboratuar çalışmaları aynı zamanda bu ilaçların evrensel "birliğe" ve kalıcı olumlu etkilere yol açarak egonun çözülmesine neden olabileceğini düşündürdü. Psikedelik ilaç kullanan insanların büyük çoğunluğu bunları laboratuvarlarda kullanmıyor. Ulusal Bilimler Akademisi Bildirileri'nde yer alan çalışma sonuçlarına göre, Araştırmacılar, ABD ve İngiltere'de altı günlük toplu toplantıya katıldı ve katılımcılara çeşitli maddelerle deneyimleri hakkında röportaj yapmak için bir stand oluşturdu.

Dikkatle Tasarlanmış Bir Anket

Araştırmacılar her birey için benzersiz bir tanımlayıcı oluşturarak anonimliği korudular. İnsanların etkin bir şekilde etki altında olmadığından emin olmak için, ankete birkaç kontrol sorusu dahil ettiler. Katılımcıların maruziyetleri konusunda dürüst olmalarını sağlamak için anket örneklerine yasal ilaçları da karıştırdılar. Bu nedenle, katılımcının esrar içip içmediğini sormak yerine, esrar ürünleri kullanıp kullanmadığını sordu (örn. Ot, THC, CBD, kenevir yağı). Ankete katılan kişilerin yüzde sekseni alkol, %51'i esrar ürünleri ve dörtte birinden biraz fazlası psikedelik ilaç kullandığını belirtti. Yaklaşık 8 kişiden 1'i hiç madde kullanmadığını bildirdi. Asıl soru soru, laboratuvarda görülen mistik etkilerin gerçek dünyaya uyarlanıp uyarlanamayacağı idi ve gerçekten de öyle görünüyordu.

Psikedelik ilaç kullananların, dönüştürücü bir deneyim bildirme olasılıkları, olumlu bir ruh haline sahip olma olasılıkları ve sosyal olarak kendilerini bağlı hissetme olasılıkları daha yüksekti. Bu, diğer ajanların etkisinden bağımsızdı. Şimdi, psikedelik madde alma eğilimi olan insanların da dönüştürücü deneyimler talep etme olasılıklarının daha yüksek olduğu düşünülebilir. Araştırmacılar, bu sorunun cevabını katılımcılara dönüştürücü bir deneyime sahip olma istek ve beklentilerini sorarak bulmayı denediler. Psikedelik maruziyetin etkisi, bu arzuyu hesaba kattıktan sonra bile sağlamdı. Psikedelik ilaçlar dahil edildiğinde, dönüştürücü deneyimler, diğer ilaçlara kıyasla farklıydı. Daha olumlulardı ve ahlaki değerlerde kaymalara yol açma olasılığı daha yüksekti.

Araştırmacılar ayrıca bu anketin ilacın olumsuz etkilerini toplamak için tasarlanmadığının altını çizdiler. Ama yine de, genel olarak, ilaçlar gerçek hayatta laboratuarda yaptıklarını yapıyor gibi görünüyor ve genel olarak, etkiler olumlu idi.

Depresyon ABD'de bir salgındır. Mevcut tedaviler iyidir ancak çok fazla hastada başarısız olabiliyor. Ketamin gibi bazı daha önce yasak olan ilaçlar potansiyel olarak "oyunu değiştiren antidepresanlar" olarak yeniden doğuyor. Sensorium'u çok derinden değiştirebilecek (ve hatta ahlaki değerlerimizi değiştirebilecek) herhangi bir maddeyi değerlendirirken yavaş ve dikkatli bir şekilde ilerlemeliyiz, ancak bu ilaçları elden çıkarmaktan mutluluk duyacağız.

Medikaynak Referanslar

Psychedelics and Their 'Mystical Effects' in the Real World - Medscape - Jan 22, 2020.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler