Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

İdiopatik pulmoner fibrozis (İPF) ile yaşamak yaştan bağımsız olarak oldukça zordur. İPF de dahil olmak üzere, çeşitli akciğer hastalıkları olan kişiler arasında bir takım benzerlikler bulunurken, aynı zamanda hastalıkla yaşayan hastanın yaşına özgü bir takım farklılıklar da vardır. İPF ile yaşayan genç yetişkinler, hastalıkları ile yeni bir hayata nasıl başlayacakları veya İPF'in bir aileye sahip olmalarını nasıl etkileyebileceği konusunda endişe duyabilirler. Birkaç yıldır evli olan hastalar, hastalıklarını yetişkin olmayan çocuklarıyla nasıl tartışacaklarını düşünebilirler ya da erken emeklilik süresini düşünmeye zorlanabilirler. Bulunulan yaşam düzeyine bağlı olarak, İPF'nin etkisi her hasta için farklıdır. Bununla birlikte, yaştan bağımsız olarak, hastalık tüm hastalar ve sevdikleri için eşit derecede yıkıcı olabilir.

Ömrü Uzatmak Kadar Ömrü Nasıl Geçirdikleri De Önemli

İPF, akciğer transplantasyonu yapılmadığı takdirde ölümcül bir hastalık olduğundan, bir gelecek için plan yapmak zordur. İPF aynı zamanda, akciğerler boyunca fibrozisin genişlediği ve yeterli oksijenlenmeyi önlediği için nefesinizi gerçekten çalan bir hastalıktır. İPF ile yaşayan bir hastanın, her zaman daha kötüleşmesi, akciğer işlevlerinin zayıflaması ve günlük yaşamsal görevlerini tamamlama becerilerinin daha da azalması gibi risklerin hızlı bir şekilde gerçekleşebileceği tehdidi vardır. Bu nedenle bu hastalar, her gün hastalıkları ile ayakta kalmaya ve sevdikleri insanlarla kaliteli zaman geçirmeye odaklanırlar, başka hiçbir şeyi önceliklendiremeyebilirler. İPF ile yaşayan genç bir yetişkin için, arkadaşlarının evlenme, aile kurma ve çocuk sahibi olma gibi bu yaşlarındaki insanlar için normal olan dönüm noktalarını elde etmelerini ve kutlamalarını izlerken kişisel önceliklerinin farklı olması oldukça zordur.

Bu hastaların genel olarak en büyük öncelikleri, akciğerlerinin hastalık alevlenmesine veya sağlıkları için zararlı akut bir olaya maruz kalmamasıdır. Akciğerlerinin ve genel sağlıklarının mümkün olan en iyi bakımını yapmaya çalışırken, sağlıklı yaşıtlarının yaşadığı birçok dönüm noktasına öncelik vermeleri mümkün değildir.

Bu hastalara psikolojik destek sağlanması oldukça önemlidir. Hastalıkları ile savaşırken, sağ kalımın uzatılmasına odaklanmanın yanı sıra yaşamlarını nasıl geçirdikleri konusunda da danışmanlık ve destek verilmesi dikkate alınmalıdır.

Medikaynak Referanslar

Charlene Marshall. Prioritizing Survival While Living with Pulmonary Fibrosis, Pulmonary Fibrosis News 2018.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler